Helena jest inna niż rówieśniczki, bo urodziła się z… rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. Śmieją się z niej inne dzieci, trudno jej się pisze i je, nie mówiąc o otwarciu paczki chipsów… Ale któregoś dnia Helena ma sen, że dzięki swoim nietypowym rękom pojedzie na olimpiadę… W Dzień Dziecka Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na premierę spektaklu „Gong!” zrealizowanego we współpracy z Fundacją Moniki Pyrek. To opowieść o walce o marzenia, radzeniu sobie z porażkami, akceptowaniu decyzji innych.

„Gong!” w reż. Tomasza Maśląkowskiego to ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera w szczecińskiej Pleciudze, a zarazem zwieńczenie 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt, w którego programie po raz pierwszy znalazło się tak wiele propozycji dla dzieci. Spektakl zostanie premierowo pokazany 1 czerwca o godz. 17:00. Przedstawienie kierowane jest do widzów od 6. roku życia.

Sport jest dla każdego

Teatralna opowieść o sporcie, rywalizacji i idei olimpizmu to wspólny pomysł Teatru Lalek Pleciuga i Fundacji Moniki Pyrek. Główną bohaterką spektaklu jest Helena, która urodziła się… z rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. I choć nie jest łatwo z nimi żyć, bo trudno np. otworzyć paczkę chipsów, to dziewczyna znajduje na wszystko sposób. 

– Dla mnie od samego początku było to wyzwanie, ponieważ na co dzień nie należę do osób, które żyją sportem – przyznaje Maja Bartlewska, wcielająca się w rolę Heleny. – Ale pracując nad spektaklem poznałam boks, który okazał się bardzo ciekawy. Nie tylko rozwija ciało, ale sprawia, że i umysł musi mocno pracować. Wydawać by się mogło, że to brutalny sport, a wcale tak nie jest – podkreśla.

– Od trzech sezonów wchodzimy w różne przestrzenie teatru, na nowe płaszczyzny społeczne, teraz mamy połączenie sportu i teatru – dodaje Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga.

– Po zakończeniu mojej przygody ze sportem nie myślałam, że trzeba będzie tyle robić, by pokazywać dzieciom jego piękno – przyznaje Monika Pyrek. – Próbujemy dotrzeć do nich różnymi formami, a że kocham teatr, to pomyślałam, że to może być dobry sposób. Tym spektaklem chcemy pokazać, że sport jest dla wszystkich bez względu na różne ograniczenia – podkreśla.

Każdy wyciągnie coś dla siebie

Obok Heleny, która – akceptując swoją odmienność i przekuwając ją w zaletę – spełnia swoje sportowe marzenia, widzowie poznają rodzinę dziewczyny. To m.in. niepełnosprawny Tata, były pływak, który teraz przykuty do wózka inwalidzkiego spędza czas jedynie przed telewizorem. Jednak pasja córki sprawia, że znajduje w sobie motywację, by wrócić do aktywniejszego życia.

W spektaklu pojawia się też Mama, której trudno pogodzić się z tym, że Helena lubi boks i nie zajmuje się tym, co bardziej przystoi dziewczynkom.

– To spektakl, który mówi też o akceptacji wyborów. Rodzice często przekładają swoje marzenia i niespełnione ambicje na dzieci, a chodzi przecież o to, by dzieci podążały swoimi ścieżkami – zaznacza Pyrek.

– W zależności, kto i z jakim doświadczeniem przyjdzie na spektakl, będzie mógł wyciągnąć z niego coś dla siebie – dodaje reżyser, Tomasz Maśląkowski. – Nasza bohaterka trafia w ręce supertrenera, który staje się dla niej trampoliną w kształtowaniu charakteru i umiejętności sportowych. Za tym trudem i znojem, które są nieuniknione, stoi przygotowanie mentalne. Bo nie możemy sobie narzucić pętli innych, brać za wzór czyichś dokonań. One mogą być inspiracją, ale nie mogą być ciężarem, że musimy osiągnąć dokładnie to samo.

Nie zabraknie lalek

W pierwszej części spektaklu zobaczymy tzw. lalki stolikowe, animowane przez dwoje czasami troje aktorów.

– One są ciekawym wyzwaniem, ponieważ wymagają od nas współpracy i zgrania – przyznaje Marta Łągiewka, którą zobaczymy w roli Matki. – Później z planu lalkowego przejdziemy do planu żywego, aktorskiego.

– Nie chcę zdradzać, na czym będzie polegało przejście między lalką a aktorem – mówi reżyser. – Ale ma to związek z tym, że jeżeli mamy jakieś moce, to ważne, by umieć je wykorzystać w dobry sposób. Te same lalki pojawią się również w większej formie. Plan lalkowy będzie więc w dwóch wydaniach, dużym i małym.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na premierę spektaklu „Gong!” w sobotę, 1 czerwca, o godz. 17:00. Kolejne prezentacje 2 czerwca o 11:00 oraz od 4 do 7 czerwca.