Była mowa o zaplanowanej kradzieży książek, wspomnienia o Wojciechu Pszoniaku oraz entuzjastyczna reakcja mieszkańców na pytanie Krystyny Czubówny - „czytamy dalej?”. W piątek rozpoczęła się 11. edycja Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”.

Komercyjny Black Friday nie okazał się dużą konkurencją dla pierwszego dnia Festiwalu Czytania, a pokazała to pełna mieszkańców Sala pod Piramidą Książnicy Pomorskiej, czyli gospodarza wydarzenia. 

Ku pamięci Wojciecha Pszoniaka

Pierwszy dzień rozpoczął się od uczczenia pamięci Wojciecha Pszoniaka, którego imieniem od ubiegłego roku nazwano szczecińskie wydarzenie. Z tej okazji Piotr Muszyński z Fundacji „Zatrzymać Czas” połączył się telefonicznie z Barbarą Pszoniak, żoną aktora. 

– Jestem bardzo szczęśliwa, że ten wspaniały festiwal został nazwany imieniem Wojciecha. Towarzyszył mu prawie od początku, to była jego druga pasja. Oprócz aktorstwa kochał czytać, uwielbiał występować w radio. Uważał, że aktor i lektor, którzy podejmują się tego zadania, są obciążeni odpowiedzialnością pomocy słuchaczowi w odkrywaniu wyobraźni. Jestem przekonana, że duch Wojtusia będzie z państwem przez ten cały czas – mówiła wzruszona. 

„Czytamy dalej?”

W piątkowe późne popołudnie uczestnicy festiwalu mieli okazję posłuchać na żywo jednego z najbardziej znanych głosów w Polsce. Krystyna Czubówna zabrała ich w podróż po „Późnym życiu” – najnowszej powieści Ingi Iwasiów. 

– To dziwne uczucie usłyszeć tak pięknie zinterpretowany własny tekst. Nabiera zupełnie innego znaczenia niż sama mu nadałam. Może co gorsza, chciałabym go w niektórych miejscach zmienić – śmiała się autorka.

Krystyna Czubówna wybrała do przeczytania jeden z dłuższych i trudniejszych rozdziałów, w którym główna bohaterka opowiada całe swoje życie. Zdaniem profesor Iwasiów, lektorka wspaniale wcieliła się w jej osobowość.

– To nie jest takie oczywiste, że sięgamy po książkę, interpretujemy, staramy się wyczytać sens z zapisanych słów. Usiłujemy się przedzierzgnąć w osobowość autora/autorki. A jeżeli, tak jak w tym przypadku, autorka siedzi obok, to mimo woli poddajemy się krytyce, co może utrudniać to zadanie. To nie była dla mnie łatwa książka – przyznała Krystyna Czubówna. 

Bliskie spotkania z autorami i czytającymi 

Piątkowy wieczór upłynął również pod znakiem spotkań z Wojciechem Bonowiczem (Tischner. Biografia), Maciejem Henem (SEGRETARIO) oraz Martyną Jakubowicz (Trudna sztuka latania).

– To już mój któryś raz z kolei na Festiwalu Czytania. Dla mnie najważniejsze są te bliskie spotkania z autorami oraz osobami, które czytają fragmenty książek. Często jest tak, że czytam książkę, a potem mam okazję posłuchać jej autora właśnie na tym festiwalu – mówi pani Alina. 

– To nasz pierwszy raz na tym wydarzeniu. Przyszłyśmy z ciekawości. Oczywiście, chciałyśmy posłuchać na żywo Krystyny Czubówny, ale też zrobić relację – zdradziły nam studentki Uniwersytetu Szczecińskiego.  

Przed nami jeszcze dwa dni książkowych atrakcji

Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka „Odkrywcy Wyobraźni” łączy w sobie to, co najlepsze – znane głosy, nowości wydawnicze i okazje do spotkań z autorami, którzy rzadko odwiedzają Szczecin. Przed nami jeszcze dwa dni wydarzenia, w którym główną rolę odgrywają książki.

W programie na sobotę i niedzielę znalazło się m.in. spotkanie z Wojciechem Tochmanem i jego książką „Historia na śmierć i życie”, opowiadającej o jednej z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce. Katarzyna Kubisowska opowie o biografii pt. „Kora. Się żyje”. Pasjonatów poezji ucieszy monodram na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta. A maluchy spędzą miło czas z baśniami Andersena i przygodami Pippi. Zaplanowano również spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak i jej rozchwytywaną książką „CHŁOPKI. Opowieść o naszych babkach”.

Dodatkowo, w sobotę o godz. 18.00 ogłoszony zostanie laureat Nagrody Literackiej Jantar. Przypomnijmy, że w tym roku walczą o nią Jolanta Aniszewska, Nina Igielska, Jarek Skurzyński, Alex Wieseltier i Jerzy Żelazny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Portal wSzczecinie.pl sprawuje patronat medialny nad Festiwalem Czytania Odkrywcy Wyobraźni.