Klaster energetyczny powinien zostać powołany w Szczecinie – to główny wniosek z pierwszej edycji Forum OP.EN – optymalizacja energetyczna, która odbyła się 31 stycznia w Hanza Tower. Wydarzenie zgromadziło blisko 150 osób. Uczestnicy dyskutowali na temat inwestycji energetycznych oraz ich finansowania. – Jesteśmy dumni, że udało się to wydarzenie zorganizować tak szybko. To odpowiedź na realną potrzebę przedsiębiorców z regionu – mówi Jakub Manicki, współorganizator wydarzenia.

Biznesy muszą stać się bardziej „zielone”

Ideą Forum OP.EN jest wymiana doświadczeń w zakresie energii odnawialnej, energetyki oraz finansowania inwestycji związanych z transformacją energetyczną w przedsiębiorstwach. Wydarzenie miało charakter otwarty i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Podstawowy wniosek z pierwszej edycji Forum OP.EN to apel do przedsiębiorców, by zaczęli myśleć o wdrażaniu w swoich firmach strategii Europejskiego Zielonego Ładu. „Zielone” przedsiębiorstwa będą mieć szanse na wysokie dofinansowania.

– Naszym celem było poinformowanie przedsiębiorców, jakie możliwości czekają na nich w związku z nową perspektywą unijną. Cieszy nas wysoka frekwencja. Mam nadzieję, że kolejnym „dzieckiem” tej konferencji będzie powołanie w Szczecinie klastra energetycznego. To wielka potrzeba przedsiębiorców w tych trudnych czasach – mówi Piotr Ostrowski z firmy Europrojekty Consulting, współorganizator wydarzenia.

– Zostawiliśmy przedsiębiorców ze sporą liczbą praktycznych porad dotyczących energii, oszczędzania czy inwestycji. Prelegenci mówili nam, że w trwającym kwadrans przemówieniu, nie są w stanie wyczerpać całego tematu. Nie ma jednej odpowiedzi, co dane przedsiębiorstwo powinno zrobić w czasie kryzysu energetycznego. Wiadomo jednak, że nikt nie może sobie pozwolić na bezczynność. Transformacja energetyczna staje się faktem. Im szybciej przedsiębiorcy będą gotowi na inwestycje w tym zakresie, tym lepiej dla nich – podsumowuje Jakub Manicki, z firmy Red Snake, współorganizator wydarzenia.

Magazyny ciepła, wodór, fotowoltaika? Przedsiębiorcy nie wiedzą w co inwestować, by oszczędzić

Wysokie opłaty za prąd i gaz to obecnie największe zmartwienie przedsiębiorców w Polsce. Potwierdziła to podczas konferencji prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

– Bardzo się cieszę, że Północna Izba Gospodarcza była partnerem tego wydarzenia. Po pandemii, wojnie i inflacji to energetyka spędza sen z powiek przedsiębiorcom. To bardzo demokratyczna podwyżka, bo dotyka przemysł, logistykę, usługi, jak i gastronomię. Tyle, że sektor MŚP nie jest w stanie w żaden sposób poradzić sobie z takim wzrostem opłat. Przedsiębiorcy szukają odpowiedzi na pytania: w co inwestować? Czy zakładać fotowoltaikę? Czy inwestować w magazyny energii, a może czekać na rozwój energii wodorowej? Ta konferencja dała im potężną dawkę wiedzy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Partnerem wydarzenia było także Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Druga edycja Forum OP.EN planowana jest jesienią 2023.