Specjalna sala do terapii sensorycznej, wyjątkowa sala poznawania świata, zajęcia z hipoterapii i sensoplastyki, pomoc logopedy oraz innych specjalistów. To tylko część oferty niepublicznego przedszkola integracyjnego Dzieńdoberek, które właśnie powstało przy ul. Żubrów 3 (obok Domu Marynarza).

To placówka integracyjna, do której będą uczęszczać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Wszyscy będą korzystać z bogatej oferty zajęć terapeutycznych i edukacyjnych oraz z opieki rozbudowanej kadry specjalistów (logopeda, psycholog, pedagog, fizjoterapeuta, terapeuta SI, dogoterapeuta i inni),

- Dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bardzo cenny będzie również kontakt z pełnosprawnymi rówieśnikami, możliwość nauki przez naśladowanie. Często również dzieci bez orzeczenia mają problemy, np. z wymową, więc bardzo ważna będzie dla nich pomoc specjalistów. Nie do przecenienia jest aspekt integracyjny, nauka empatii i rozwój emocjonalny, zdobywanie umiejętności społecznych bardzo przydatnych później w dorosłym życiu – mówi Bartosz Rogojsza, dyrektor placówki.

Nowoczesne metody

W rozwoju pomagać będą dzieciom nie tylko opiekunowie, ale również nowoczesne wyposażenie. To jedno z niewielu przedszkoli w Szczecinie ze specjalistyczną salą do terapii sensorycznej oraz salą doświadczania świata. Zwłaszcza ta ostatnia oferować będzie innowacyjne rozwiązania, m.in. domki lustrzane, tuby świetlne, czy światłowody, którymi przedszkolaki będą mogły swobodnie się bawić. Wszystkie sprzęty są certyfikowane i atestowane.

- Chodzi o wspieranie ich procesu poznawczego, a co za tym idzie ich rozwoju – mówi Bartosz Rogojsza.

Dużo różnorodnych zajęć

Dzieńdoberek zapewnia indywidualne podejście do każdego dziecka. W ramach specjalnie dobranych zajęć planowana jest np. terapia sensoryczną, logopedia, fizjoterapia, konsultacje z psychologiem i z pedagogiem specjalnym. Na zajęciach grupowych przewidziano m.in naukę języka angielskiego, rytmikę, dogoterapię, hipoterapię, sensoplastykę, wycieczki rozrywkowo-edukacyjne, wyjścia do parków rozrywki, kin, teatrów. Przygotowywane posiłki uwzględniać będą dietę dla dzieci oraz nietypowe preferencje żywieniowe, alergie lub nietolerancje pokarmowe,

- Dzieci będą też korzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej, która sprzyja rozluźnieniu i wyciszeniu, wspomaga układ nerwowy. Polega ona na delikatnym uciskaniu punktów na ciele, m.in. w obrębie czaszki, klatki piersiowej i miednicy – mówi Bartosz Rogojsza

Jak aplikować?

Nabór do nowego przedszkola trwa cały rok. Ze szczegółami oferty i opłat można zapoznać się na stronie www.dziendoberek.pl. Na razie dostępnych jest 30 miejsc, ale docelowo ta liczba ma zostać zwiększona do 45.

Wcześniej sukces odniosło inne przedszkole Dzieńdoberka. To niepubliczna placówka terapeutyczna, która działa w drugim ze skrzydeł budynku przy ul. Żubrów 3.

- Zainteresowanie rodziców ofertą przedszkola terapeutycznego jest bardzo duże. Wystarczy powiedzieć, że musimy prowadzić listę rezerwową, bo chętnych jest więcej niż miejsc – podkreśla Bartosz Rogojsza.

Wkrótce powstanie również punkt przedszkolny przy ul. Kuśnierskiej. Wszystkie placówki prowadzi Stowarzyszenie „Synergia”. Organizacja pozarządowa od lat zajmującą się kwestiami związanymi z edukacją na różnych poziomach.

Przedszkole zostało otwarte, w ramach realizacji projektu „Dzieńdoberek II”, dzięki wsparciu finansowemu budżetu państwa oraz Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.