Kiedyś można było zjeść tutaj naleśniki serwowane w barze mlecznym Bambino, czy udać się w podróż pociągiem w kierunku Polic i Trzebieży. O tych i innych wspomnieniach przypomina wystawa z okazji 23. urodzin Galerii Turzyn. „Przez 23 lata była świadkiem wielu zmian – zarówno tych dotyczących samego osiedla, jak i transformacji lokalnej społeczności” – podkreśla Aleksandra Drobińska, dyrektorka Galerii Turzyn.
„Turzyn. Wystawa (ze) wspomnień” to efekt m.in. kilkumiesięcznego zbierania opowieści mieszkańców, ale i tematycznych spacerów po osiedlu z przewodniczką Joanną Olszowską.
Kiedy na Turzynie był tartak
Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza to powrót do przeszłości, która ożywa dzięki wspomnieniom mieszkańców. Jednym z nich podzieliła się pani Lidia. Gdy była dzieckiem, w okolicach alei Bohaterów Warszawy stał tartak, a obok niego drzewa ułożone w piramidę.
„Leżały obok starych bunkrów, które do dzisiaj jeszcze są. Jako dziecko właziłam na te bele, mimo zakazu przez mamę. Nie zdawałam sobie sprawy, jakie to niebezpieczne. A jeszcze teraz, kiedy przechodzę koło bunkrów to mi się wydają takie malutkie, a jako dziecko bawiliśmy się, kto szybciej wbiegnie na górę i ten bunkier wtedy mi się wydawał taki duży, taki wysoki. A potem w domu było lanie” – czytamy.
Tę część wystawy wzbogacają archiwalne zdjęcia, w tym autorstwa Marka Czasnojcia ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej.
„Zobaczymy wiele uśmiechniętych twarzy”
Druga część ekspozycji skupia się na współczesnym obliczu Turzyna. Od 2001 roku centralnym punktem osiedla stała się Galeria Turzyn, która na przestrzeni ostatnich 23 lat zorganizowała wiele wydarzeń oraz udostępniła przestrzeń wspierającą życie społeczno-kulturalne.
„W tej części wystawy zobaczymy wiele uśmiechniętych twarzy” – zdradza Aleksandra Drobińska. „Galeria wpisała się w krajobraz miasta i życie jego mieszkańców. Przez 23 lata była świadkiem wielu zmian – zarówno tych dotyczących samego Turzyna, jak i transformacji lokalnej społeczności. To dla nas ważne, by pozostawać z nią w kontakcie i wsłuchiwać się w lokalne opowieści” – podkreśla.
Jak Turzyn będzie wyglądać za 100 lat?
Trzecia część to wizje przyszłości. Galeria Turzyn zorganizowała w listopadzie konkurs, dzięki któremu mieszkańcy mogą teraz zobaczyć, jak osiedle mogłoby wyglądać za 100 lat. Prace zostały wykonane z użyciem sztucznej inteligencji.
„Nowoczesna architektura, ekologiczne rozwiązania i innowacyjne podejście do przestrzeni miejskiej stanowią inspiracje, które warto zobaczyć na własne oczy” – zachęcają przedstawiciele galerii.
„Turzyn. Wystawę (ze) wspomnień można oglądać do końca marca 2025 roku.
Komentarze
0