Budowa osiedla mieszkaniowego „Wrzosowe wzgórze” i rewitalizacja śródmiejskiego kwartału kamienic mieszkalnych w okolicach pl. Zgody to aktualnie największe projekty realizowane i przygotowywane do realizacji przez Szczecińskie TBS. Ale w ofercie miejskiej spółki można znaleźć też mieszkania w Śródmieściu, a także skorzystać z programów mieszkaniowych, takich jak „Dom dla Absolwenta” czy „Dom dla Seniora”.

Osiedle mieszkaniowe „Wrzosowe Wzgórze’ budowane jest przy ul. Szosa Polska, u zbiegu z ulicą Dojazdową. Wiosną 2019 roku do użytku zostaną tam oddane 274 mieszkania. Osiedle będzie nieźle skomunikowane z centrum miasta, a dodatkowym atutem jest widok z okien na rozlewiska Odry i Jezioro Dąbie.

Jak zamieszkać na „Wrzosowym wzgórzu”?

Mieszkania będą w pełni wykończone i gotowe, by w nich zamieszkać. Zgodnie z projektem budynki otoczone będą zielenią, z placami zabaw i boiskami. Z nowoczesną infrastrukturą i parkingami. W parterze jednego z budynków będzie funkcjonował żłobek miejski.

Aby zamieszkać na „Wrzosowym Wzgórzu” nie trzeba brać długoletnich kredytów. Jeśli spełnia się warunki dochodowe (to propozycja dla osób o średniej wysokości miesięcznych dochodów, które nie mają na terenie miasta innego mieszkania czy domu) wystarczy wpłacić wkład własny w wysokości 40-90 tys. zł (to tzw. partycypacja, depozyt, który wraca do kieszeni wpłacającego, gdy się wyprowadza). Szczegóły oferty są dostępne na stronie http://mieszkajnaswoim.szczecin.pl/.

Szczecińskie TBS wybudowało już kilkanaście osiedli o podobnym standardzie, w których znajduje się prawie 2600 mieszkań. Największa inwestycja to zakończona w 2016 r. budowa osiedla mieszkaniowego „Sienno” na Osiedlu Żelechowa przy granicy z Warszewem (267 mieszkań w 13 budynkach). Inne realizacje to m.in. osiedla: Łucznicza przy ul. Krasińskiego i Łuczniczej (308 mieszkań), „Pod klonami” przy ul. Kusocińskiego (244 mieszkań), „Somosierry” w rejonie ulic Kleeberga i Łukasińskiego (431 mieszkań), „Przy parku” przy ulicach Paska, Parkowej i Malczewskiego, osiedle „Na górce” przy ul. Strzeleckiej i 5 Lipca czy Osiedle „Brzozowy zakątek” przy ul. Jana Kazimierza.

Odnowione śródmiejskie kamienice z podziemnym parkingiem

Bardzo ważne dla rozwoju miasta są realizowane przez Szczecińskie TBS projekty rewitalizacyjne w Śródmieściu. Obecnie trwają prace przygotowujące modernizacją i przebudowę tzw. kwartału nr 36. Projekt „Bliżej przestrzeni” zakłada rewitalizację przestrzeni ograniczonej al. Wojska Polskiego oraz ulicami: Bohaterów Getta Warszawskiego, Błogosławionej Królowej Jadwigi, Andrzeja Małkowskiego i Księcia Bogusława X.

Realizowana koncepcja zakłada nie tylko odnowienie przedwojennych kamienic, ale także m.in. budowę parkingu podziemnego na około 260 miejsc postojowych, budowę żłobka miejskiego dla 25 dzieci, a także budowę nowego budynku mieszkalnego z 30 mieszkaniami, w tym z 15 mieszkaniami dla seniorów.

Szczecińskie TBS pionierskie prace rewitalizacyjne rozpoczął w Szczecinie w latach 90. Dziś ich efekty można zobaczyć w tzw. kwartałach turzyńskich (ulice: B. Śmiałego, Chodkiewicza, Pocztowa i Ściegiennego). Projekt Rewitalizacja RAZEM w kwartale 23 (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi, al. Wojska Polskiego)– został uznany za najlepszy w Polsce w konkursie "Modernizacja Roku 2015".

Mieszkania od zaraz

W ofercie Szczecińskiego TBS można znaleźć również odnowione mieszkania, często w atrakcyjnych lokalizacjach w ścisłym centrum Szczecina. Aby być na bieżąco trzeba śledzić informacje pojawiające się na stronie ww.stbs.pl. Obecnie trwa np. przetarg ofertowy na nabycie partycypacji w kosztach mieszkań przy ul. Chodkiewicza i ul. Walentynowicz.

Liczne programy mieszkaniowe, w tym o charakterze społecznym

Szczecińskie TBS we współpracy z Gminą Miasto Szczecin realizuje wiele programów mieszkaniowych. W ramach „Domu dla Studenta” oferowane są mieszkania, w których wysokość czynszu to ok. 400 na osobę (bez mediów), czyli taniej niż na rynku prywatnym. W tym roku Szczecińskie TBS proponowało mieszkania dla studentów w ścisłym śródmieściu, w rejonie ulic: Bohaterów Getta Warszawskiego, Bolesława Śmiałego, Jana Karola Chodkiewicza, Wojska Polskiego i ks. Piotra Ściegiennego.

Program „Dom dla Absolwenta” ma zachęcić młodych i wykształconych do pozostania w Szczecinie. Miasto pokrywa połowę kwoty partycypacji dla absolwentów wybranych kierunków lub zawodów, a Szczecińskie TBS zabezpiecza dla nich mieszkania. Spółka będzie przygotowywała mieszkania w liczbie odpowiadającej potrzebom wynikającym ze złożonych wniosków do udziału w Programie.

Inne programy mieszkaniowe wspomagające działania Miasta ze sfery społecznej to: „Dom dla Seniora”, „Dom dla dziecka”, „Dom na start”, „Dom dużej rodziny” a także „Nowy dom”. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie www.stbs.pl.