Od lat łąka przy Teatrze Kana jest przestrzenią, która gości wydarzenia społeczne, kulturalne i artystyczne. Właśnie przechodzi metamorfozę i już na koniec lata będzie zapraszać nową aranżacją.

„Społeczna Łąka 2.0” to zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 roku, w ramach którego ma powstać atrakcyjne miejsce, motywujące do większych działań społecznych i artystycznych. Przestrzeń jest dedykowana wszystkim lokalnym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym itd. Właściwie każde działanie o charakterze kulturalnym, artystycznym czy edukacyjnym wpisze się w strukturę tego miejsca.

– Od lat na tym terenie odbywają się różnego rodzaju działania oddolne o charakterze społecznym, więc pomysł na ożywienie czy też modernizację tego terenu był zupełnie naturalny – mówi Maciej Ratajczyk, współautor projektu „Społeczna Łąka 2.0”. – Kilkukrotnie robiliśmy przymiarki do pozyskania środków z innych źródeł, jednak dopiero SBO stało się dla nas motywacją, która spowodowała powstanie spójnej koncepcji i zaowocowała złożeniem wniosku. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom, które oddały swój cenny głos w SBO, bo to przecież dzięki mieszkańcom udało się zrealizować ten pomysł.

„To teren działań artystycznych, kulturalnych i społecznych”

Punktem centralnym w nowo zaaranżowanej przestrzeni jest scena, która została przygotowana w taki sposób, by móc zagrać tam średnich rozmiarów koncert lub wystawić spektakl teatralny. Dodatkowo teren zostanie uporządkowany i na jesień pojawią się nowe nasadzenia, które z pewnością dodadzą uroku.

– Nasadzenia to plan nie tylko estetyczny, ale także ekologiczny. W obliczu zmian klimatu chcemy dbać o nasze małe zielone enklawy w mieście, by chroniły nas przed suszami, powodziami i radykalnym znikaniem owadów z terenów miejskich – w tym celu w 2022 roku chcemy posiać łąkę kwietną obok terenu rewitalizacji – zdradza Ratajczyk.

Dodatkowo nasadzenia pomogą w wygłuszeniu dźwięków niosących się z Trasy Zamkowej.

– Inspiracją do tego projektu była drewniana architektura klasycznych ogrodów japońskich. Oczywiście to był punkt wyjścia, który rozwinął się do takiego stopnia, jaki mogą Państwo zaobserwować, wjeżdżając do Szczecina. Ta przestrzeń – jak już wspomniałem – od lat jest terenem różnego rodzaju działań i wydaje się, że tego typu plener jest potrzebny Szczecinowi, by mógł realizować najbardziej szalone i kreatywne pomysły. To teren działań artystycznych, kulturalnych, społecznych ale także miejsce odpoczynku – tłumaczy Ratajczyk.

Gotowa na Kontrapunkt

Zakończenie intensywnych prac jest przewidziane na koniec sierpnia.

– W tym roku planujemy, by Łąka stała się klubem festiwalowym KONTRAPUNKTU między 3 a 12 września. Natomiast działalność w regularnym trybie planowana jest dopiero na wiosnę 2022 roku. Przed nami jeszcze sporo pracy związanej z formalnościami, należy bowiem stworzyć regulamin korzystania z tego miejsca i opracować kalendarz, który usystematyzuje korzystanie z tej przestrzeni. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na Łące! – zapowiada Ratajczak.