Obok drewnianej wiaty peronowej z XIX wieku ma stanąć 9 budynków. Państwowa spółka PFR Nieruchomości szykuje się do budowy osiedla z mieszkaniami na wynajem w miejscu dawnego dworca towarowego Pomorzany, w okolicy ul. Starkiewicza. Zanim jednak ruszą prace budowlane, trzeba przygotować niezbędną dokumentację i oczyścić grunt, co zajmie co najmniej 2 lata.

To inwestycja planowana w ramach rządowego programu, reklamowanego początkowo jako Mieszkanie Plus. Jego założeniem była budowa lokali, które będzie można wynająć na atrakcyjnych warunkach, lepszych niż ceny rynkowe. Sposób realizacji programu zbiera krytykę (mieszkania powstają wolno, a najem najczęściej nie jest dużo tańszy), ale rząd z niego nie rezygnuje.

Częścią osiedla będzie XIX-wieczna wiata i magazyn kwasów

W Szczecinie teren na pierwsze takie osiedle przekazała spółka PKP S.A. Blisko 6-hektarowa działka w okolicach ul. Starkiewicza jest zaniedbana, ale to miejsce z bardzo ciekawą historią. W latach 90. XIX wieku wybudowano tutaj dworzec z bocznicami, peronami pasażerskimi i peronami do rozładunku towarów. Z czasem jego znaczenie stopniowo malało, w okolicy rozwijana była bowiem alternatywna sieć. Od wielu lat infrastruktura kolejowa nie jest już wykorzystywana i niszczeje.

Z zachowanej zabudowy najcenniejsza pod względem historycznym jest drewniana wiata peronowa, główny budynek magazynowy, stróżówka (dawne toalety) i niewielki budynek magazynu kwasów (przechowywano tam niebezpieczne ładunki związane z przemysłem chemicznym). Pracownia Fort Polska zajmuje się już wkomponowaniem tych obiektów w planowane osiedle. Wkrótce gotowy będzie projekt koncepcji architektonicznej z zarysem budynków i projektem zagospodarowania terenu.

– Ukształtowanie i uwarunkowanie nieruchomości jest skomplikowane, co powoduje, że należy dołożyć należytej staranności, aby zaprojektowana przestrzeń była przyjazna dla naszych najemców – podkreśla Ewa Syta, dyrektor biura prasowego w PFR Nieruchomości. – Budynki oraz wiata będą poddane rewitalizacji. Należy tu podkreślić, że jesteśmy w stałym kontakcie z Miejskim Konserwatorem Zabytków i wszystkie czynności związane z obiektami zabytkowymi są konsultowane na bieżąco.

Najpierw trzeba przygotować niezbędną dokumentację...

Nowe osiedle ma składać się z 9 budynków, oferujących łącznie 800 mieszkań. Część powierzchni zostanie przeznaczona pod usługi. Budowa będzie podzielona na trzy etapy. Na pierwsze prace trzeba jednak poczekać do 2025 roku.

– Termin rozpoczęcia prac budowlanych wynika z szeregu działań, które spółka podejmuje przed budową i jest uzależnione m.in. od uchwalenia przez Radę Miasta miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym planowana jest inwestycja. Kluczowe jest także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – wyjaśnia Ewa Syta. – – Dodatkowym aspektem jest sporządzenie projektu budowlanego dla przedmiotowego osiedla, na podstawie którego zostanie złożony wniosek o pozwolenia na budowę.

... i oczyścić teren, na którym składowano niebezpieczne materiały

Na pokolejowym terenie trzeba też przeprowadzić bioremediację, czyli oczyszczanie gruntu z substancji ropopochodnych i metali ciężkich. Składowano tam bowiem w przeszłości niebezpieczne materiały dostarczane do okolicznych zakładów. Na razie zatwierdzany jest plan niezbędnych prac.

Budowa pierwszego etapu osiedla ma zostać zakończona na początku 2027 roku.