Tym budynkiem Szczecin może się pochwalić, ale jest to też... kłopot. O walorach architektonicznych i historii Willi Lentza pisaliśmy już nie raz, ale niestety od sześciu lat ten zabytek jest praktycznie niewykorzystany. To ma się zmienić...
Willa Lentza to niewątpliwie obiekt unikatowy i dlatego temat jej przyszłości co pewien czas wraca w publikacjach i na forach dyskusyjnych... M.in. podczas ostatniej edycji Westivalu (festiwalu poświęconego architekturze, organizowanego przez SARP), odbyło się spotkanie w Inkubatorze Kultury poświęcone także tej kwestii, a już wcześniej na stronie internetowej wydarzenia można było przeczytać o kilku pomysłach dotyczących użytkowania willi. „Według niektórych powinna się tu znaleźć ekspozycja wnętrz mieszczańskich, bowiem do dziś zachował się ich unikatowy w skali całego regionu wystrój, który jednak wymaga gruntownej konserwacji i uzupełnienia o zabytkowe elementy wyposażenia ruchomego. Inni uważają, że część ekspozycyjna mogłaby również obejmować powojenną historię Pogodna, dzielnicy, w której mieszkało wielu znanych nie tylko w Szczecinie wybitnych przedstawicieli kultury i nauki”.
Faktem jest, że warto podjąć ten temat i wysłuchać zdania architektów, pasjonatów historii miasta czy przedstawicieli NGO, bo może to mieć znaczenie w planowaniu następnych działań dot. „wskrzeszenia” obiektu w odświeżonej, nowoczesnej aranżacji. Tym bardziej, że wciąż nie wiadomo jaka dokładnie działalność będzie w willi prowadzona i kto ma nią administrować po zakończeniu modernizacji, która ruszy wreszcie w przyszłym roku.
Remont od 2017
Zaplanowane na przyszły rok prace są efektem podpisania przez radnych oraz prezydenta miasta w grudniu 2014 roku Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina. Jednym z jego postanowień była decyzja o odrestaurowaniu Willi Lentza i uczynienia jej „Miejscem Spotkań”. Przez dwa ostatnie lata m.in. sporządzona została dokumentacja projektowo – kosztorysowa dotycząca prac w tym obiekcie. Budynek z uwagi na słaby stan techniczny wymaga bowiem kompleksowego remontu. Nazwa inwestycji brzmi dokładnie: „Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku usług oświaty pozaszkolnej na cele usług kultury z towarzyszącą funkcją gastronomiczną i administracyjną wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i urządzeniem terenu”.
Za ponad 16 mln złotych
Według danych z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego szacowany koszt całkowity modernizacji, to około 16,3 mln zł brutto. Na ten cel przeznaczone zostaną środki własne Gminy, a w projektowanym budżecie na rok 2017 jest to kwota ponad 8 mln złotych. Miasto stara się też jednak o dodatkowe środki na ten cel. M.in. złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 na wykonanie prac termomodernizacyjnych budynku. Jak zapewnia Magdalena Strózik z magistratu, „brak dofinansowania nie będzie miał wpływu na realizację zadania”.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem wyłonienie wykonawcy robót budowlanych jest planowane w drugim kwartale 2017 roku, a zakończenie inwestycji spodziewane jest do końca 2018 roku. Ponadto w ramach projektu zostanie uporządkowany teren wokół budynku. W pierwszym kwartale 2017 roku ma być rozebrany jeden z pawilonów znajdujących się w pobliżu willi.
Na pewno będzie można zwiedzać
Wiadomo, że obiekt ma być znów dostępny dla mieszkańców i turystów. Tomasz Wolender, zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, informuje, że „planowana funkcja nie stoi w sprzeczności z ewentualnym udostępnieniem obiektu do zwiedzania; ewentualne wyłączenie pomieszczeń ze zwiedzania może być związane z ich niską atrakcyjnością i brakiem wartości zabytkowych...”.
Willa ma być nowoczesna
Potwierdza to Teresa Godlewska z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego, odpowiedzialna za koordynowanie strony technicznej modernizacji willi. „Obecnie trwa aktualizacja dokumentacji projektowej, gdyż koncepcja remontu tego obiektu jest bardzo złożona, wielościeżkowa i trzeba było jeszcze dokonać pewnych poprawek. Chcielibyśmy oddać szczecinianom budynek nowocześnie wyposażony, a przy tym zachować jego zabytkowe wnętrze w jak najlepszym stanie, a to wymaga pracy” - mówi Godlewska, dodając, że w planach jest m.in. stworzenie wewnątrz obiektu biblioteki multimedialnej oraz odnowienie sali teatralno-widowiskowej, która posłuży wydarzeniom takim jak koncerty czy spektakle.
Tak było wcześniej
Budynek znajdujący się przy al. Wojska Polskiego 84, zbudowany został w 1889 roku, według projektu Maxa Drechslera dla Augusta Lentza. W 1945 roku przejęły go wojskowe władze radzieckie, a dwa lata później Kościół. W 1950 roku władze oddały ją Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, które stworzyło tu Pałac Młodzieży. Do 2008 roku właśnie ta instytucja zarządzała tym obiektem. Później zamierzano otworzyć tu Bałtycki Port Kultury – biuro przeznaczone do współpracy międzynarodowej, zwłaszcza z krajami nadbałtyckimi, ale ostatecznie zorganizowano biuro instytucji Szczecin 2016, która koordynowała starania naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Od 2010 roku willa czeka na nowego gospodarza.
Autor: RADI
foto: wikipedia.org
Komentarze
4