Na placu budowy Szczecińskiego Domu Sportu 2.0 zakończył się montaż żurawi wieżowych. To znak, że po pracach rozbiórkowych wykonawca przechodzi do etapu pierwszych robót przy konstrukcji nowego obiektu.

Żurawie mają wysokość 28 oraz 22 metrów, długość ramion – 55 metrów i udźwig do maksymalnie pięciu ton. Zostały złożone na miejscu z kolejnych, łączonych ze sobą elementów.

Posłużą do budowy nowego basenu i hali sportowej w miejscu dawnego SDS-u. Pierwsze prace już ruszyły.

– Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa ław i stóp fundamentowych hali sportowej. W najbliższym czasie rozpocznie się montaż kanalizacji podposadzkowej basenu. Równoległe prowadzone są roboty ziemne w rejonie hali basenowej i hali sportowej – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Budowa nowego SDS-u będzie kosztować blisko 109 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi z dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych. Generalnym wykonawcą jest Budimex S.A., a nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Obiekt ma być gotowy najpóźniej w 2026 roku.

O potrzebie takiej inwestycji mówiło się od dawna, ale poważniejsze kroki w tym kierunku wykonano dopiero po tym, gdy w listopadzie 2021 roku zawalił się dach balkonu widowni przy 25-metrowym basenie. Pływalnia od tamtej pory była wyłączona z użytku.

Szczeciński Dom Sportu, według projektu architekta Mariana Rąbka, wybudowany został w latach 60. XX wieku. Uznawany był za jeden ze sztandarowych przykładów architektury modernizmu. Został uhonorowany tytułem architektonicznego „Mistera 25-lecia”.