Awatar stworzony na podstawie zdjęcia Kory czy poruszająca muzyka towarzysząca wernisażowi – to elementy wydarzeń, do których wykorzystano sztuczną inteligencję. GOKSiR w Przecławiu nie boi się sięgać po nowe rozwiązania technologiczne, by urozmaicać kulturę, ale i edukować odbiorców.
VR, druk 3D, sztuczna inteligencja ostatnio często goszczą w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Wzbogacają one wydarzenia skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. O tym, dlaczego dom kultury sięga po takie rozwiązania i jak reagują na to odbiorcy i inne instytucje rozmawiano podczas programu „Studio Kultura”.
Ważny walor edukacyjny
W zeszłym tygodniu GOKSiR zorganizował pierwszą odsłonę projektu „Pamiętamy o...”, która poświęcona była Korze. W programie znalazły się spektakle, pokazy filmowe oraz spotkania z tymi, którzy osobiście znali artystkę. Wydarzenie zostało wzbogacone o element wygenerowany przez sztuczną inteligencję.
– Nasza Kora, czyli awatar, wywołał ogromne emocje – przyznaje Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR w Przecławiu.
– Staraliśmy się, aby było to jak najlepsze odzwierciedlenie Kory, aczkolwiek nieoczywiste. Użyliśmy zdjęcia z 1989 roku, a głos Kory sklonowaliśmy z późniejszego okresu – wyjaśnia Przemysław Falenciak, specjalista ds. techniki scenicznej i mediów GOKSiR w Przecławiu. – Tutaj był celowy dysonans między jej wizerunkiem a tembrem głosu. Specjalnie nie była to Kora z ostatnich lat, by nie wzbudzać skrajnych emocji.
– Miało to dla nas też walor edukacji społecznej. Mogliśmy naszych seniorów uwrażliwić na to, czym może być sztuczna inteligencja – dodaje Roguszka.
Najbliższa okazja, by wziąć udział w wydarzeniu z wykorzystaniem AI, już w niedzielę, 17 listopada. Tego dnia w GOKSiR zaprezentowana zostanie wystawa „700 kroków o jutrze” skierowana do dzieci od 8. roku życia.
– To ciekawe połączenie teatru, prezentacji multimedialnych, nowych rozwiązań z dziedziny dźwięku. Współpracujemy przy tym z poznańską instytucją, która jest członkiem Polskiej Akademii Nauk. To okazja, by uczyć o społeczeństwie przyszłości, jak widzą je dzieci, na co będą miały wpływ – zachęca Roguszka.
– Będzie dużo ciekawych instalacji – zapewnia Falenciak.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły tutaj
„To będzie centrum wsparcia i wiedzy. By ktoś mógł zacząć od razu działać w swojej instytucji”
GOKSiR nie poprzestaje tylko na tworzeniu wydarzeń z wykorzystaniem AI, ale chce pomagać innym instytucjom, planującym korzystać ze sztucznej inteligencji.
– Chcemy się dzielić tymi kompetencjami, które posiada nasz zespół. Pomyśleliśmy, że może udałoby się stworzyć klaster edukujący pracowników domów kultury. Okazało się, że jest ogromne zainteresowanie – przyznaje Roguszka.
Tak powstał projekt TechArtForma.pl, czyli spotkania na żywo dla pracowników instytucji kultury, dostępne również w formie online. To m.in. warsztaty z zastosowaniem AI w codziennej pracy w instytucji, ale i wykłady specjalistów, w tym dra Trzcińskiego – autora książki o sztucznej inteligencji i jej wpływie na rynek muzyczny.
W grudniu ruszy strona www.techartforma.pl.
– Będzie to centrum wsparcia i transfer wiedzy dla wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami. Taki hub, by ludzie pracujący w kulturze mogli się nauczyć tych narzędzi. I to przede wszystkim w sposób praktyczny. Zaczynając od tego, że pracownik będzie wiedział, jak przedstawić pomysł księgowej, jak wersję płatną zapisać w budżecie, w jakiej walucie są wystawiane faktury. By ktoś mógł po szkoleniu zacząć od razu działać w swojej instytucji – podkreśla Falenciak.
Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy portalu internetowego „wSzczecinie.pl” z radiem SuperFM.
Komentarze
1