Filmy dokumentalne, propagandowe, a także te bez wydźwięku politycznego. Od jutra, w ramach III Konstelacji Szczecin zobaczymy najważniejsze filmy z udziałem szczecińskiego aktora - Heinricha George.
Najjaśniejsze punkty Szczecina
W tym roku organizatorzy przygotowali 6 trudno dostępnych obrazów. W niektórych przypadkach Konstelacja Szczecin to jedyna możliwość, by zobaczyć część z przygotowanych tytułów.
W czasie przeglądu filmów zaprezentujemy m.in. Kolberg i Jud Süß. Oba filmy są na liście filmów z ograniczonym prawem wyświetlania (Vorbehaltsfilme -VB-Filme). Zgodę na pokaz każdorazowo wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Taką zgodę uzyskaliśmy. Aby te filmy pokazać należy spełnić jeszcze dwa warunki: tłumaczenie dialogów musi być dosłowne i zaakceptowane przez Muranu Stiftung (właściciela praw do obu filmów), a przed pokazem muszą być omówione okoliczności powstania filmów i ich propagandowa wymowa. - tłumaczy Joanna Kościelna, jedna z organizatorek.
Gorzkie czasy dla sztuki
Pokaz filmowy rozpocznie się w środę, 17 października w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8. Tam o 17.00 zostanie wyświetlony film. pt. „Marnotrawna córka”. Jest to melodramat z 1938 roku w reżyserii Carla Froelicha. Także w środę, o 19.00 zostanie zaprezentowany „Kolberg”. Ostatni propagandowy film III Rzeszy. Reżyserem obrazu został Veit Harlan, zaś produkcję nadzorował sam niemiecki minister propagandy i oświecenia publicznego, Joseph Goebbels.
Ten sam reżyser kilka lat wcześniej, bo w 1940 roku wyreżyserował inny, propagandowy obraz - Żyd Süss. Opowieść o niemieckim, żydowskim kupcu Josephie Süß Oppenheimerze zostanie wyświetlona w czwartek, o 20:00 w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury, mieszczącego się przy al. Wojska Polskiego 90. Dwie godziny wcześniej w Kinie Pionier do obejrzenia będzie Die Degenhardt – film nakręcony w 1944 roku.
Dokumentalistka III Rzeszy
W piątek od 17:00 w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin zostanie wyświetlony film jednej z ulubionych artystek Hitlera - Leni Riefenstahl. W piątek zobaczymy „Olimpiadę” z 1938 roku. Dokument o Igrzyskach w Berlinie w 1936 roku nie jest jedynym filmem Riefenstahl. Dzień później, o 16:00 również w studiu S1 zobaczymy „Triumf Woli” z 1934 roku. Ten chyba jedne z bardziej znanych filmów Leni Riefenstahl przedstawia wydarzenia mające miejsce podczas zjazdu niemieckiej partii nazistowskiej w Norymberdze.
W roli głównej
Głównym gościem tegorocznej edycji będzie Heinrich George. Na początek Konstelacji zaplanowano konferencję filmoznawczą pt. „Kino wobec totalitaryzmu”, która będzie poświęcona problemom kina w państwie totalitarnym, przede wszystkim w okresie międzywojennym. W trakcie konferencji odbędzie się także premiera książki „Dita Parlo i kino buntowników”. Dyskusja nt. problemów kina w państwach totalitarnych odbędzie się 17 października o 9.30 w Sali Strumiańskiej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Tarczyńskiego 1.
Bezpłatny wstęp
Wstęp na wszystkie wydarzenia Konstelacji Szczecin jest bezpłatny. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania). Portal www.wszczecinie.pl objął nad pokazem patronat medialny. Pełny plan przeglądu w naszym kalendarzu wydarzeń.
Komentarze
0