W tym roku zaplanowano prace naprawcze i konserwatorskie w dwóch komorach pod schodami północnymi prowadzącymi na górny taras Wałów Chrobrego. – Kluczowym celem jest zabezpieczenie konstrukcji żelbetowej przed destrukcyjnym wpływem wód opadowych, które prowadzą do korozji i zalewania podziemi – tłumaczy Paulina Łątka z urzędu miasta.

Podziemia, poza inną ich częścią, w której powstały toalety i pralnia, nie są na co dzień dostępne. Mieszkańcy mogą je co najwyżej kojarzyć z kart powieści Leszka Hermana – „Sedinum”.

Zakład Usług Komunalnych złożył już wniosek o pozwolenie na pierwszy etap prac dotyczący wspomnianych wcześniej komór, które wymagają natychmiastowych napraw.

– W ramach tych prac planowane są m.in.: naprawa stropów komór; naprawa słupów oraz przewiązek konstrukcji podtrzymującej stropy; wykonanie nowych stopni stalowych (lub drabiny), które umożliwią dostęp i inspekcję komór z poziomu tarasu widokowego; montaż włazów hermetycznych – wylicza Paulina Łątka.

W przyszłości planowana jest modernizacja bardziej znanych szczecinianom elementów. Mowa o bodaj najlepiej rozpoznawalnych schodach w mieście, czyli tych przy fontannie na Wałach Chrobrego. Ich konstrukcja ma zostać wzmocniona, a granitowe stopnie naprawione lub wymienione.

– Ten kolejny etap zostanie przeprowadzony po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta – zaznacza Paulina Łątka.