Jacek Gawroński od 2018 roku organizuje warsztaty shinrin-yoku. To nic innego jak kąpiele leśne, podczas których uczestnicy zanurzają się swoimi zmysłami w las. „Doświadczamy jego piękna, zachwycamy się kolorami, kształtami, smakiem, fakturą światłem. Las to najlepszy i naturalny antydepresant” – podkreśla certyfikowany przewodnik.
Shinrin-yoku znaczy „las” (shinrin) i „kąpiel” (yoku). Termin ten powstał w Japonii i pierwszy raz użył go Dyrektor Japońskiej Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982 roku. – Analogicznie do zanurzania się w wodzie, zanurzamy się wszystkimi zmysłami w środowisku leśnym – mówi Jacek Gawroński, organizator warsztatów shinrin-yoku. Razem z Nadleśnictwem Gryfino w 2019 roku poprowadził pierwsze zajęcia w Puszczy Bukowej.
– To właśnie w Puszczy Bukowej powstała pierwsza w Polsce ścieżka edukacyjna kąpieli leśnych – podkreśla. – Doświadczamy natury na bardzo głębokim poziomie. A to sprawia, że natura obdarowuje nas dużym wsparciem. Zarówno jeśli chodzi o poziom fizyczny, jak i psychiczny. Las to także najlepszy, naturalny antydepresant – podkreśla J. Gawroński. .
Warsztaty shinrin-yoku organizowane są przez cały rok, ponieważ „las jest piękny przez 12 miesięcy”. Jak tłumaczy Jacek Gawroński, kąpiele leśne stymulują układ odpornościowy, nerwowy, krążenia. Działają antywirusowo i antybakteryjnie. Środowisko leśne zwiększa koncentrację i kreatywność, polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i stres..
Dziś terapia lasem lub medycyna leśna jest powszechnie uznawana i stosowana na całym świecie. W krajach skandynawskich dzieci bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu w ramach zajęć edukacyjnych, a fińscy lekarze wystawiają recepty na „spacery wśród drzew”. Z kolei w Japonii istnieje ponad 60 profesjonalnych ośrodków shinrin-yoku, z których korzysta około 5 milionów osób rocznie. .
W Zachodniopomorskiem można wybrać się na warsztaty z certyfikowanym przewodnikiem Jackiem Gawroński. Udział może wziąć każdy – dzieci, młodzież, dorośli.
Komentarze
0