Wykonanie trwałej i estetycznej podbitki dachowej to podstawa, jeśli chcesz mieć na budynku konstrukcję dachową, która przetrwa wiele lat eksploatacji. Nowoczesne dachy to najważniejsze elementy budynku z punktu widzenia bezpieczeństwa. Im lepiej wykonasz podbitkę na dachu, tym większa szansa, że budynek zyska na estetyce i trwałości.

W dzisiejszych czasach na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych metod i materiałów, które umożliwiają wykonanie eleganckiego i trwałego wykończenia dachu. Chcesz mieć idealny dach na swoim nowym domu? W takim razie zobacz, jaka podbitka dachowa będzie najlepszym wyborem. Przejrzyj najpopularniejsze odmiany podbitek na dach.

Czym jest podbitka dachowa?

Podbitka na dach to element, który pozwala na estetyczne wykończenie miejsca,
gdzie krokwie i poszycie dachowe łączy się ze ścianami zewnętrznymi budynku.
To powszechnie zwana podsufitka na dach, która przyczynia się do utrzymania doskonałej estetyki konstrukcji oraz zabezpiecza drewniane elementy przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Rolą podbitki dachowej jest przede wszystkim utrzymanie optymalnego efektu wizualnego dachu. To także element, który umożliwia wykonanie:

 • estetycznego podświetlenia zewnętrznego wokół domu,

 • zabezpieczenia krokwi przed oddziaływaniem deszczu i wiatru,

 • uszczelnienie konstrukcji dachu, aby zwierzęta nie przedostawały się na dach.

Dodatkowo podbitka dachowa pełni funkcję zabezpieczającą elewację przed zniszczeniami np. w wyniku ociekającej wody podczas opadów.

Rodzaje podbitek dachowych – jakie wybrać?

Na rynku jest wiele odmian podbitek dachowych, które znajdują praktyczne zastosowanie
w budownictwie. Najpopularniejsze to:

 • podbitka PCV – idealnie sprawdza się w nowoczesnych konstrukcjach dachowych
  i pozwala na wieloletnią eksploatację dachu bez konieczności remontu,

 • podbitka drewniana – w tym przypadku materiał zyskuje na estetyce wykonania,
  ale do utrzymania trwałości potrzebna jest cykliczna impregnacja lub wymiana uszkodzonych elementów na nowe,

 • podbitka blaszana – to rzadko stosowane rozwiązanie, chociażby ze względu na wysokie koszty, trudności w montażu oraz ryzyko uszkodzenia na przestrzeni kilku lat eksploatacji budynki, np. występowanie korozji.

Jeśli szukasz trwałego i estetycznego rozwiązania, najlepiej postaw na podbitkę z PCV. Tworzywa sztuczne są łatwe w montażu, dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach,
a także idealnie dopasowują się do kształtu każdego dachu.

Idealna podbitka dachowa, czyli jaka?

Mianem idealnej podbitki dachowej nazywamy taką konstrukcję, do której bez problemu pasuje rynna kwadratowa, nowoczesne oświetlenie, a także elementy ozdobne. Warto też dodać, że idealna konstrukcja tego typu powinna być:

 • estetyczna,

 • łatwa w montażu,

 • trwała i odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne,

 • lekka,

 • przyjazna dla środowiska naturalnego,

 • niepalna.

To najważniejsze cechy wyróżniające najlepsze podbitki dachowe wykorzystywane powszechnie w budownictwie jednorodzinnym.