Główny budynek upadłej fabryki Wiskord w Żydowcach może zyskać nową funkcję. Przedstawiciele szczecińskiej firmy Kowal planują otworzyć w nim hotel. Przygotowują też inwestycję na sąsiednim, niezabudowanym terenie w okolicach ul. Barwnej. Wstępne założenia mówią o osiedlu z nawet 20 czterokondygnacyjnymi budynkami.

Wiskord był fabryką włókien sztucznych, słynąca również z produkcji kaset magnetofonowych. Zakład upadł w 2000 roku.

Dziś najczęściej mówi się o nim w kontekście zachowanego, 250-metrowego komina, który jako „Big Tower” służy amatorom ekstremalnych skoków.

Pomysł jest, szukają inwestora

Porozrzucana wokół niego zabudowa poprzemysłowa niszczeje. W najlepszym stanie jest dawny biurowiec, usytuowany przy wjeździe na teren fabryki. Przeszedł nawet w ostatnich latach remont.

– Planujemy przebudować ten budynek na hotel. Prace projektowe są już na zawansowanym etapie. Szukamy inwestora, wraz z którym zrealizujemy naszą koncepcję– mówi Filip Pietrusewicz z firmy Kowal. – Chcemy dać impuls do rozwoju Żydowiec. Sami pochodzimy z Prawobrzeża i widzimy, że potencjał tego urokliwie położonego osiedla wciąż pozostaje niewykorzystany.

W tej okolicy „mieszkaniówki” jeszcze nie było

Drugim elementem ich inwestycyjnych planów jest budowa tuż obok Wiskordu nowego osiedla mieszkaniowego. Od wschodu graniczyłoby z ul. Barwną, od zachodu z Kanałem Cegielnianym (dawny basen przeładunkowy fabryki), od południa z linią kolejową, a od północy z łąkami nad Regalicą.

W decyzji środowiskowej czytamy, że może tam stanąć 20 budynków czterokondygnacyjnych z garażami poziemnymi. W pierwszym etapie zrealizowanych miałoby zostać pięć.

– To na razie wstępne ustalenia. Wszystko zostanie doprecyzowane w czasie prac projektowych. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, ile dokładnie budynków tam wybudujemy – mówi Filip Pietrusewicz. – Miejsce jest bardzo atrakcyjne, blisko wody i przystani. Mieszkańcy będą mogli po pracy wybierać się na wycieczki kajakowe po kanałach pobliskiego Międzyodrza. W pobliżu powstał przystanek SKM Żydowce [jeszcze nie został uruchomiony – red.], więc w kilka minut można dojechać stąd do śródmieścia.

Na razie nie wiadomo, kiedy mogłaby ruszyć budowa osiedla.