Organizowane tylko raz w roku warsztaty, powrót po latach teatru z Wrocławia i plenerowy spektakl z dwumetrowymi lalkami, premiera nowej książki dla dzieci. Organizatorzy festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki w tym roku przygotowali bardzo ciekawy program. Znalazły się w nim propozycje zarówno dla małych, jak i dużych miłośników muzyki. „Głośno mówimy o tym, że to festiwal rodzinny”, podkreśla załoga Filharmonii im. M. Karłowicza.

W długi weekend szczecińska filharmonia zaprasza na festiwal Słyszę Dobre Dźwięki. Wydarzenia zaplanowano od 31 maja do 2 czerwca.

– Chcemy pokazać muzykę w szerszym kontekście, że słuchamy jej nie tylko dla rozrywki, ale ma ona też wartości edukacyjne i terapeutyczne – mówi Hanna Wilińska z Centrum Edukacji Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. – Co roku festiwalowi towarzyszy inna myśl przewodnia, tym razem będziemy mówić o tym, jak muzyka wpływa na samopoczucie, psychikę i odczuwanie lęku. Większość wydarzeń jest darmowa, ponieważ chcemy, by w festiwalu mogli uczestniczyć również ci, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do kultury. Wychodzimy też poza gmach filharmonii, by pokazać, że nie jest ona taka straszna i muzyka klasyczna może być przemycona w ciekawy sposób.

By oswoić lęki

– Wydarzenia zostały tak skonstruowane, by nawiązywać do tematu lęku. Rozpoczniemy merytorycznie od dyskusji panelowej z udziałem ekspertów, ale tego samego dnia odbędzie się też spektakl plenerowy – dodaje Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka filharmonii.

Na dyskusję pt. „Instrukcja obsługi lęków. Jak sztuka wpływa na naszą psychikę” organizatorzy zapraszają w piątek, 31 maja, o godz. 17:00, wstęp wolny. Wśród zaproszonych gości są Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Aleksandra Sławińska i Dominik Wastowski. Specjaliści z dziedziny psychologii, muzykoterapii i arteterapii postarają się odpowiedzieć na pytania, jak radzić sobie z lękiem i czy muzyka ma moc uleczania duszy.

Gigantyczne lalki i jeżdżące machiny na pl. Solidarności

A wieczorem na placu Solidarności jeden z najważniejszych punktów festiwalu – plenerowy spektakl „Kosmiczna Podróż Guliwera” teatru Klinika Lalek z Wrocławia. To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przedstawienie, bazujące na motywach powieści Jonathana Swifta, wykorzystuje gigantyczne formy lalkowe oraz machiny jeżdżące, światła, dymy i grające instalacje.

– Będą wielkie, bo dwumetrowe, lalki na stelażach, kierowane przez kilku aktorów naraz – zdradza Plater-Zyberk.

– Kliniki Lalek w Szczecinie nie było już od kilku lat, a są naprawdę genialni – dodaje Wilińska.

Początek spektaklu na pl. Solidarności w piątek o godz. 20:00, wstęp wolny. Przedstawienie zostanie zaprezentowane niezależnie od pogody.

Dzień Dziecka i bajka stworzona specjalnie na potrzebę festiwalu

Jeżeli jeszcze są rodzice, którzy nie mają planów, jak kreatywnie spędzić Dzień Dziecka ze swoimi pociechami, festiwal Słyszę Dobre Dźwięki przychodzi z pomocą. 1 czerwca w samo południe będzie można wziąć udział w wyjątkowej Bajkoterapii i spędzić kreatywnie czas z książkami Doroty Gellner. W związku z niedyspozycją zdrowotną poetki i pisarki, która miała być gościem specjalnym Bajkoterapii, spotkanie i warsztaty bajkoperapeutyczne wraz z terapeutką Aliną Krzyżewską poprowadzi Katarzyna Klimek – aktorka Teatru Lalek Pleciuga.

– Podczas spotkania przeczytane zostaną fragmenty książki „W filharmonii koncert będzie” Doroty Gellner, która zawsze otwiera warsztaty Raniutto. Ale też po raz pierwszy będziemy robić bajkoterapię. Specjalnie na potrzeby festiwalu powstaje bajka terapeutyczna napisana przez naszą skrzypaczkę i psycholog Alinę Krzyżewską. To będzie muzyczna bajka, którą dzieci będą współtworzyły na żywo – mówi Wilińska.

– Nie ma ograniczeń wiekowych, można przyjść z małym bąblem, można przyjść z nastolatkiem, każdy coś wyniesie – zapewnia Plater-Zyberk.

W planach na 1 czerwca jest również otwarcie wystawy ilustracji Macieja Szymanowicza, którego prace przeniosą widzów w barwny świat muzyki. Filharmonia stanie się miejscem spotkania sztuki kolorów, kształtów i dźwięków, proponując wyjątkowe doświadczenie dla najmłodszych melomanów. 

A niektóre z ilustracji będzie można zabrać ze sobą do domu, a to za sprawą premiery książki „7 lekcji dookoła muzyki” – nowej publikacji EduFilharmonii, opowiadającej o elementach dzieła muzycznego wzbogaconej o zadania do samodzielnego wykonania. Książeczkę z zabawnymi i wciągającymi lekcjami w trzech językach (po polsku, angielsku i niemiecku) będzie można zakupić w trakcie wydarzenia i zdobyć podpis autora ilustracji Macieja Szymanowicza.

– Sam wygląd książki będzie ciekawy. Środek będzie składany jak harmonijka, będzie można czytać ją jak zwykłą książkę, ale można też rozciągnąć i w całości obejrzeć piękne ilustracje – mówi Plater-Zyberk.

Na oba wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Na zakończenie Dnia Dziecka filharmonia przygotowała koncert rodzinny „Kim był Oz?”.

– To jeden z naszych koncertów edukacyjnych, który jest bardziej spektaklem muzycznym – mówi Plater-Zyberk. – Mamy w nim postaci, które borykają się z różnymi problemami, każda czegoś się boi. To idealnie wpisuje się w myśl przewodnią festiwalu o walce z lękiem.

W spektaklu usłyszymy piosenki inspirowane zespołem Toto, a także aktorów ze szczecińskich teatrów Współczesnego i Polskiego. Spektakl do obejrzenia 1 i 2 czerwca o godz. 17:00. Bilety 30/40 zł. W niedzielę dowiemy się również, kto zwyciężył w konkursie na Szkolne Strefy Harmonii.

Tego na co dzień nie spotkamy w filharmonii 

Również w niedzielę w filharmonii propozycja, która pojawia się raz do roku, jedynie przy okazji festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, czyli warsztaty „Pregnato” skierowane do przyszłych rodziców. Początek punktualnie w południe.

– Podczas ostatniej edycji warsztaty wyszły bardzo fajnie. Animatorka uczy śpiewać, mówi, jak to ważne, by muzykować – mówi Wilińska.

– Powszechnie wiadomo, że płód słyszy, niektóre mamy puszczają nienarodzonym dzieciom Mozarta. Ale nie tylko o to chodzi. Ważne, by śpiewać. Zwykłe „lalala” zaśpiewane głosem bliskiej osoby bardzo dobrze wpływa na rozwój, wycisza i koi – dodaje Plater-Zyberk. 
Udział w warsztatach kosztuje 20 zł.

We wszystkie festiwalowe wieczory budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.

Więcej na SDD.filharmonia.szczecin.pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.