Od dawna przesądzone jest, że dwukondygnacyjne budynki usługowe po obu stronach pl. Adamowicza zostaną zburzone i zastąpione nową zabudową. Pierwszy krok w tym kierunku poczyniła spółka Handwit, właściciel pawilonu, w którym kiedyś mieścił się Świat Dziecka, a dziś m.in. Mak Kwak, Český film i Be Happy Museum.

Do urzędu miasta trafił już bowiem wniosek o pozwolenie na rozbiórkę. Przedstawiciele właściciela nieruchomości nie chcą jednak na tym etapie mówić o dalszych planach.

Miał być nowy plan, ale jeszcze nie został przyjęty

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala w tym miejscu na zabudowę usługową i mieszkalną, nawiązującą wysokością do pobliskich budynków śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej. Miasto, chcąc sprecyzować te zapisy, przystąpiło do sporządzenia nowego dokumentu planistycznego – „Centrum – plac Adamowicza”.

– Będziemy poszukiwać tutaj nowej jakości po obu stronach ulicy. Chcemy złagodzić oddziaływanie czterech wieżowców, które stoją po trzech stronach skrzyżowania. Będziemy starali się to zrównoważyć nowa zabudową, niekoniecznie przez duże wysokości, ale na pewno atrakcyjną formę – tłumaczyła Zofia Fiuk Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Szczecin, podczas sesji Rady Miasta w grudniu 2021 roku.

Nowy plan dla tego obszaru wciąż jednak nie został przyjęty. Obowiązują uregulowania zapisane w planie „Centrum – plac Grunwaldzki” z 1999 roku.

Miasto też planuje rozbiórkę

Pawilon po drugiej stronie pl. Adamowicza (dawny Pewex) należy do miasta. Docelowe założenia są tutaj takie same – rozbiórka. Co stanie się z popularną filią biblioteki miejskiej?

– W żadnym przypadku nie zakładamy likwidacji tej biblioteki, nie przesądzając zarazem, że jej miejsce będzie dokładnie w obecnej lokalizacji. Patrzymy na tę przestrzeń całościowo – uspokajał Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina, podczas dyskusji nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Projekt wybrany w konkursie architektonicznym

Oba pawilony stanęły przy dzisiejszym pl. Adamowicza w latach 60. XX wieku. To rezultat konkursu architektonicznego na zagospodarowanie okolic pl. Żołnierza Polskiego, który wygrał zespół architektoniczny z Warszawy: Alina i Teodor Bursze, Stanisław Płoski oraz Roman Szymborski.

Zgodnie z ich koncepcją powstały cztery jednakowe 11-kondygnacyjne wieżowce przy pl. Żołnierza Polskiego oraz opisywane pawilony handlowe.