Po nowym fragmencie ul. Sosabowskiego mogą już jeździć tramwaje. Na razie odbył się przejazd techniczny. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami linii 5 i 7 planowane jest na przełom czerwca i lipca.

„Duże było zdziwienie kierowców czy okolicznych mieszkańców gdy na ul. Sosabowskiego pojawił się dziś tramwaj. Faktycznie moment dość znaczący. Przejazd techniczny po nowym szlaku w kierunku dawnej pętli przy ul. Żołnierskiej. Od wakacji takie obrazki już każdego dnia” – napisał na Facebooku prezydent Piotr Krzystek, który uczestniczył w przejeździe technicznym.

– Nie stwierdziliśmy żadnych usterek, torowisko zostało wykonane zgodnie z projektem – powiedział po zakończeniu przejazdu prezes Tramwajów Szczecińskich, Krystian Wawrzyniak.

Nowy odcinek ul. Sosabowskiego biegnie równolegle do ul. Szerokiej i łączy się z ul. Szafera na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ. To brakujący fragment, który zapewni ciągłość dwupasmowej drogi dwukierunkowej od al. Wojska Polskiego, przez Szafera, Sosabowskiego, Taczaka i 26 Kwietnia, do ul. Krzywoustego.

Termin zakończenia całej inwestycji to luty 2025 roku. Dużo wcześniej, bo na przełomie czerwca i lipca 2024 roku, ulica zostanie jednak częściowo udostępniona kierowcom (po jednym pasie ruchu w każdą stronę) i pasażerom tramwajów.

To konieczne, ponieważ prace przeniosą się wtedy na skrzyżowanie ulic Szerokiej i Żniwnej (zaprojektowano tam rondo), więc zamknięty zostanie fragment ul. Szerokiej.

Nowe torowisko, które powstało na budowanym od podstaw fragmencie ulicy Sosabowskiego, pozwoli połączyć Krzekowo z pętlą przy Netto Arenie. Dawna pętla przy ul. Żołnierskiej została zlikwidowana.