Historia kobiety z rodziny Kossaków, opowieść o partnerce życiowej Felliniego czy perypetie człowieka wrzuconego w wojskowe tryby – to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas festiwalu Contra plures. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Teatr Brama w Goleniowie zapraszają na monodramy z udziałem aktorów z całej Polski.
Przed nami niecodzienna okazja do spotkania z polskim monodramem – wymagającą formą teatralną, w której aktor występuje na scenie sam. To szczególny rodzaj spektaklu, dzięki któremu w pełni możemy podziwiać aktorski kunszt i kreację. Na pierwsze przedstawienia Zamek Książąt Pomorskich zaprasza jeszcze w sierpniu. Przez kolejne tygodnie widzowie będą mogli zobaczyć ośmioro znanych i cenionych aktorów.
Sierpniowa inauguracja
Festiwal Contra plures rozpocznie spektakl „Simona K. wołająca na puszczy” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. To opowieść o Simonie Kossak, która przez całe życie mierzyła się z oczekiwaniami rodziny i nazwiskiem obarczonym malarską legendą pokoleń antenatów. Kobieta wybrała jednak życie w odosobnieniu, z dala od wielkomiejskiego świata sztuki. Poświęciła się całą sobą przyrodzie i zwierzętom, o których życie i godność walczyła do końca swoich dni. Spektakl, będący obok książkowej biografii i filmu kolejną adaptacją jej fascynujących i dramatycznych losów, odbędzie się 22 sierpnia (czwartek) o godz. 20:00 na zamkowym dziedzińcu.
Drugą sierpniową propozycją będzie monodram „Nazywam się Szwejk, Józef Szwejk”, w którym na scenie zobaczymy Mirosława Bielińskiego. To adaptacja znanej na całym świecie powieści Jaroslava Haška, przełożonej na 57 języków. Spektakl, idąc za literackim pierwowzorem, ukazuje losy człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, wymagające ślepego posłuszeństwa. Sposobem na odnalezienie się w pełnej absurdu i paradoksów rzeczywistości okazuje się dobroduszność i dziecięca naiwność bohatera. Na pierwszy występ aktora pochodzącego ze Szczecina przed rodzimą publicznością Zamek zaprasza 31 sierpnia (sobota) o godz. 20:00.
Czterech aktorów i cztery problemy
Wrześniowe pokazy rozpocznie Andrzej Róg w adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Adaptowane dzieło należy do kanonu dwudziestowiecznej literatury polskiej. Aktor i jednocześnie reżyser monodramu odwzorowuje tok pierwszoosobowej narracji oryginału, uwypuklając tragizm pokolenia powojennego oraz problemy kolejnych generacji, żyjących na polskiej prowincji. Wydarzenie rozpocznie się 1 września (niedziela) o godz. 20:00.
Kolejną propozycją będzie znany już szczecińskiej publiczności monodram „Kolega Mela Gibsona” opowiadający o śmiesznostkach, przyzwyczajeniach i wadach aktorów. Na scenie podziwiać można Adama Dzieciniaka. Jego postać staje się swego rodzaju zwierciadłem, w którym widz może dostrzec samego siebie. Na spektakl Zamek zaprasza 21 września (sobota) o godz. 17:00.
Festiwal nie zwolni tempa i już kolejnego dnia, 22 września o godz. 19:00, zaprosi do Teatru Brama w Goleniowie na monodram „Historia Jakuba”, w którym występuje Łukasz Lewandowski. Bohaterem jest ksiądz i filozof podejmujący niełatwą próbę poznania swojej prawdziwej tożsamości, rozpiętej pomiędzy żydowskim pochodzeniem a wzrastaniem w kulturze i wierze katolickiej. Sztuka oparta jest na losach i dylematach żyjącej postaci - urodzonego w 1943 roku Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela. Pozbawioną patosu opowieść od tragizmu ratuje śmiech, wzruszenie i biegnąca wartko akcja.
Wśród zaproszonych na Contra plures gości pojawi się Piotr Cyrwus z monodramem „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. To historia o starszym lejtnancie, który wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla Michaiła Zubowa – wychowanego w systemie totalitarnym – Polska jawi się jako kraj pełen sprzeczności. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czy taki obraz utrzyma się na dłużej? Jakie wnioski wyciągnie bohater po doświadczeniach wojennych? O tym widzowie przekonają się 29 września (niedziela) o godz. 19:00.
O gwieździe legendarnych filmów Felliniego i spektakl-niespodzianka
Pod koniec października Zamek zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Bogdańską i monodramem „Nie lubię pana, panie Fellini”. To biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego głośnych filmów. Sztuka to pretekst do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca się w miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Spektaklowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim. Wydarzenie rozpocznie się 26 października (sobota) o godz. 18:00.
Ostatni ze spektakli, kończący przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich to „Niedźwiedź Wojtek”. Ważny kawałek historii Polski, opowiedziany przez niedźwiedzia w ogrodzie zoologicznym. Ale to poważna opowieść - o Polsce, o narodzie. Bohater zastanawia się czym jest naród? Według jakich kategorii możemy mierzyć narodowość, skoro wśród dzielnych i odważnych polskich żołnierzy są z pochodzenia zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, Litwini czy Żydzi? Są także różne religie. To oddaje czystą prawdę o 2. Korpusie. To grupa młodych ludzi, którzy poświęcili się na - mówiąc nieco górnolotnie - ołtarzu historii. Ta opowieść jest więc zabawna, ale również tragiczna.
Bilety na wszystkie wydarzenia w cenie 50 zł (z wyjątkiem monodramu „Kolega Mela Gibsona” – tu bilet w cenie 30 zł) są dostępne w Centrum Informacji (wejście I, Dziedziniec Menniczy) oraz online na bilety.zamek.szczecin.pl.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.
Komentarze
3