W okolicach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 trwają prace nad wykonaniem „bypasa”. Zmiana w przebiegu drogi ma umożliwić kolejny etap budowy podziemnego łącznika, który połączy budynek szpitala z nowym obiektem dydaktycznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Spis Treści

Przejazd ulicą Unii Lubelskiej zostanie zachowany, ale na fragmencie będzie konieczny objazd przygotowywanym „bypasem”. Zmiany mają zacząć obowiązywać pod koniec kwietnia br. 

– Dojazd do budynku B będzie możliwy przez wjazd na teren budowy. W ramach tego etapu prac przebudowane zostaną także instalacje podziemne – informuje Joanna Woźnicka, rzecznik prasowy USK-1.

Prace przy budowie drugiej części łącznika podziemnego mają potrwać do końca sierpnia br.

Parkingowe zawirowania jeszcze potrwają

Budowa Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej PUM rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku. Do tej pory z użytkowania wyłączono 280 miejsc parkingowych.

W zamian kierowcy mogą parkować na dawnym boisku przy ul. Litewskiej (333 miejsc). Choć miejsc parkingowych jest więcej niż przed budową, to mieszkańcy cały czas informują o problemach z parkowaniem w pobliżu szpitala. Przed placówką dostępne są jeszcze dwa miejsca postojowe dla pacjentów z niepełnosprawnością. Jak jednak słyszymy, jest ich za mało.

– Nie ma na chwilę obecną możliwości uruchomienia większej liczby miejsc dla pacjentów z ograniczoną mobilnością. Obok znajduje się przystanek autobusu, a obecnie nie ma innego dogodnego i bezpiecznego miejsca dla jego postoju – tłumaczy rzecznik prasowa szpitala.

Przypomina przy tym o możliwości parkowania przy pętli autobusowo-tramwajowej na osiedlu Zawadzkiego, gdzie znajduje się parking na 141 miejsc, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych. To stąd w dni powszednie (w godz. 6:30-17:30 co 15 minut) kursują autobusy linii 95.

– W sytuacji braku miejsc przed szpitalem dla osób niepełnosprawnych, jest możliwość krótkotrwałego wjazdu na teren szpitala w celu przywiezienia pacjenta – dodaje Joanna Woźnicka.

Jedna z najdroższych inwestycji w mieście

Budynek kliniczno-dydaktyczno-badawczy zostanie oddany w stanie „pod klucz”, tyle że bez wyposażenia medycznego. To jedna z inwestycji realizowanych w ramach wieloletniego programu „Rozbudowa wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie w zakresie kliniczno-dydaktycznym i medycznych wdrożeń innowacyjnych”.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Doraco i Porr, którego oferta opiewała na blisko 519,8 mln zł brutto. Budowa Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej PUM ma zakończyć się w 2026.

W nowym obiekcie znajdzie się 16 jednostek organizacyjnych (6 tworzących Centrum Medycyny Translacyjnej, 4 wchodzące w skład Collegium Pharmaceuticum oraz 5 jednostek Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie), 49 sal dydaktyczno-wykładowych (w tym aula na ponad 400 miejsc), laboratoria, poradnie dla pacjentów oraz garaż podziemny na około 600 miejsc parkingowych, z których będą mogli korzystać również pacjenci SPSK nr 1 w Szczecinie.