Silne opady deszczu nie zniechęciły mieszkańców i turystów do wzięcia udziału w pierwszym dniu Żagli 2023. Najwytrwalsi doczekali się koncertu wieczoru w wykonaniu utalentowanej wokalistki młodego pokolenia - Sary James. „Trzeba się bawić, a nie martwić deszczem. Jest muzyka, jest zabawa”. „Popada, popada i w końcu przestanie” - śmiali się śmiałkowie.

Pierwszy dzień Żagli 2023 zafundował mieszkańcom i turystom wiele wrażeń. Jeszcze przy słonecznej pogodzie mogli poczuć się jak na barwnym karnawale dzięki Orkiestrom Dętym, a chwilę przed godziną 20 musieli chować się przed burzą i silnym wiatrem. 

„Szanty pozytywnie nas nastrajają”

Nieprzyjemna pogoda nie zniechęciła najwytrwalszych uczestników wydarzenia - poukrywani we wnękach Muzeum Narodowego i pawilonach Wałów Chrobrego, wyszli od razu gdy tylko przestało mocniej padać. 

- Żeby to pierwszy raz taki deszcz nas spotkał podczas imprez plenerowych. Mamy parasole i jak tylko przestanie mocniej padać, to ruszamy dalej. Na razie szanty nas pozytywnie nastrajają - śmiał się pan Tomasz. 

Od placu Adama Mickiewicza po Łasztownię

Kiedy jeszcze nie padało, sporym zainteresowaniem cieszyły się jednostki zacumowane po lewobrzeżnej części Szczecina. Większość z nich przypłynęła dzisiaj rano, dlatego też pokłady do zwiedzania zostaną udostępnione dopiero jutro.  

- W Szczecinie jesteśmy pierwszy dzień. Przyjechaliśmy specjalnie na Żagle i trochę szkoda, że dzisiaj większość żaglowców nie otworzyła pokładów dla zwiedzających. Do domu wracamy w niedzielę, ale na jutro mamy zaplanowaną już wycieczkę po mieście z przewodnikiem - mówiła pani Regina. Wraz z przyjaciółmi przyjechała do stolicy Pomorza Zachodniego ze Swarzędza.

- Udało nam się wejść na pokład lodołamacza Kuny. To najstarsza na świecie tego typu jednostka - opowiadał pan Adam. - To naprawdę piękny lodołamacz, bardzo nam się podobał, jest całkiem inny niż pozostałe statki - dodała pani Marysia. 

Atrakcje dla dużych i małych

Tradycyjnie już na Wałach Chrobrego znaleźć  można wystawców Jarmarku pod Żaglami, Alei Artystów oraz Alei Produktów Regionalnych. Głodni i spragnieni mają do wyboru sporo miejsc -  na ulicy Admiralskiej rozstawili się mobilni wystawcy z Festiwalu Smaków i Food Trucków, tuż obok nich znajdują się rzemieślnicze browary, a po drugiej stronie Odry do wyboru jest kolejnych kilkanaście food trucków.

Z kolei na najmłodszych wiele atrakcji czeka na placu Adama Mickiewicza.

- Mamy bardzo szeroki wachlarz różnych warsztatów. Dzieci mogą zrobić akwarium w słoiku z kolorowym piachem, czarujemy kamienie, które zamieniamy w ciekawe zwierzątka oraz wspólnie robimy czapki pirackie. Dzisiaj przewinęło się bardzo dużo dzieci, ale jesteśmy jeszcze w sobotę i niedzielę - zaprasza pani Joanna. 

Koncert wieczoru dla najwytrwalszych

Na zakończenie pierwszego dnia żeglarskiego święta wystąpiła Sara James. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, młoda wokalistka przyciągnęła przed scenę na Łasztowni spore grono fanów, którzy cierpliwi czekali na jej występ. Kiedy zwyciężczyni The Voice of Kids rozpoczęła koncert, po deszczu pozostały tylko kałuże. 

Sobota pełna atrakcji

W sobotę pogoda ma być zdecydowanie lepsza niż w piątek. Drugi dzień „Żagli 2023” rozpocznie się na sportowo – o godz. 9 wystartuje Bieg pod Żaglami oraz rozegrane zostaną po raz pierwszy Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Tego dnia poznamy także zwycięzców VI Festiwalu Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Szczecina oraz Międzynarodowych Nagród Żeglarskich. 

Na scenie szantowo-folkowej przy Centaurze wystąpią IGA’cki Band, EKT Gdynia, Kraków Street Band, Wikingowie, Różanek/Sawaszkiewicz, Jackpot, Cheap Tobacco. Na scenie głównej na Łasztowni zagrają STORO (godz. 19) oraz Bryska (godz. 21:30).