Ta niesiona rytmem tanga, piękna muzyczno-słowna opowieść została stworzona przez Astora Piazzollę. Jest to jedyna operita w jego dorobku twórczym! W Willi Lentza „Maria de Buenos Aires” pod kierownictwem Krzysztofa Meisingera premierowo została zaprezentowana w lutym tego roku. Widzowie, którzy jeszcze nie widzieli tego bardzo dobrego spektaklu, mają szansę obejrzeć go w nadchodzącym tygodniu, podczas trzech wieczorów od 3 do 5 czerwca.

Powrót z zaświatów

To niesamowite dzieło słynnego argentyńskiego kompozytora swoją premierę miało ponad 55 lat temu. Okrzyknięto je nowym rodzajem opery opartej na rytmie i charakterze tanga. Krytycy byli zachwyceni sposobem przedstawienia namiętnego tańca. Libretto napisał urugwajski przyjaciel mistrza – Horacio Ferrer, który użył w swojej pracy dosadnej gwary portowych dzielnic stolicy Argentyny.

„Maria de Buenos Aires” to opowieść o dziewczynie ulicy, która traci życie na ulicach argentyńskiej metropolii, ale niesiona rytmem tanga wraca do ziemskiego świata, by ponownie przeżyć swój dramat. Muzyka jest więc oczyszczającym medium, a słowa przestrogą. „Gdy śpiewam tango / To jestem Marią, która oddaje wam wszystko, co ma! / A gdy wzruszenie chce zdławić mi w gardle głos / Serce dyktuje mi zawsze ten rytm i ton” – śpiewa Maria. W szczecińskiej wersji spektaklu rolę tytułową kreuje Sandra Rumolino, pochodząca z Buenos Aires śpiewaczka, autorka płyt „Tangos entre cordes” i „Tres Luceros”.

Romantyzm i determinacja

Słynny skrzypek i dyrygent, Gidon Kremer, który jest autorem jednej z najlepszych interpretacji tego utworu, stwierdził, że „to muzyka ‎pełna wirtuozerii, emocji i głębi, tak typowych dla dzieł innego mistrza, Nicolo Paganiniego. Biją z niej romantyzm i determinacja, uczucia tak silne, ‎że potrafią pchnąć do zbrodni”.

Podczas trzech czerwcowych wieczorów (od 3 do 5 czerwca) widzowie wejdą zatem w brutalny i liryczny świat Buenos Aires, po którym przewodnikami będą jego mieszkańcy. W obsadzie zobaczymy też tenora, Andresa Martorella (jako Poetę). Partię El Duende zaprezentuje Konrad Pawicki, a w rolach drugoplanowych wystąpią znani szczecińscy aktorzy: Maria Dąbrowska, Elżbieta Donimirska, Arkadiusz Buszko (który odpowiada też za konsultację reżyserską i choreograficzną).

Znakomici tancerze i tango!

Muzyka Astora Piazzolli jest wykonywana przez kameralny zespół Baltic Neopolis Ensamble, którym kieruje Krzysztof Meisinger (grając na gitarze). Oczywiście „Maria de Buenos Aires” to nie tylko muzyka i słowa. To również taniec, czyli tango! W szczecińskiej wersji zatańczą je Anna Iberszer (która znana jest także jako reżyserka dźwięku i aktorka) oraz Piotr Woźniak (choreograf i autor programu szkoleniowego Tango Mentor). Bezsprzecznie będzie to zatem wielowymiarowe i bardzo poruszające wydarzenie!

Początek każdego wieczoru o godz. 19.00. Bilety są nadal dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl.