Wizyta znakomitego polskiego operatora, retrospektywa dzieł Sama Mendesa i pokazy nowych dokumentów z całego świata. To tylko niektóre z punktów programu Szczecin Film Festival 2022, który oficjalnie rozpocznie się 20 października w Studio S1 Radia Szczecin.


Dokumenty z całego świata

Główną częścią festiwalu jest Konkurs Europejski. W tym roku o nagrodę główną powalczy 25 obrazów wyselekcjonowanych z blisko 400 zgłoszeń. To produkcje z 11 krajów, w tym aż 7 produkcji z Hiszpanii, a także filmy z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Węgier, Austrii, Danii, Belgii, Francji, USA oraz jedna koprodukcja niemiecko-włosko-amerykańska. Projekcje zaplanowano w Kinie Zamek. Karnet na pięć bloków pokazów kosztuje 50 zł.

Selekcjoner uhonorowany

– Chcemy w tym roku szczególnie uhonorować wieloletniego selekcjonera Konkursu Europejskiego, niemieckiego reżysera i dokumentalisty Jörga Fotha, którego retrospektywę przygotowaliśmy na środę, 19 października, w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych – mówi dyrektor festiwalu, Bartosz Wójcik. – Krótki film „Tuba w duo” tego reżysera zostanie zaś pokazany podczas gali otwarcia festiwalu, a twórca opowie o jego powstaniu oraz o swojej pracy w studiu filmowym DEFA.

Przyjazd znakomitego operatora

Drugim filmem pokazanym podczas tego wieczoru (20 października) będzie „Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy​” w reżyserii słynnego hiszpańskiego reżysera, Carlosa Saury. Ten twórca nie będzie obecny w Szczecinie, ale za to przyjedzie do naszego miasta znakomity operator Adam Sikora. To wieloletni współpracownik Lecha Majewskiego („Młyn i krzyż”, „Angelus”, „Wojaczek”) czy Jerzego Skolimowskiego („Essential Killing”, „Cztery noce z Anną”). Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany był na festiwalach w kraju i za granicą. Tym razem pretekstem do spotkania z filmowcem będzie jego dorobek reżyserski. 23 października o godz. 14:30 w Kinie Zamek w ramach sekcji Le`s Talk About Film nastąpi pokaz najnowszego filmu Sikory – poetyckiego obrazu stworzonego w Kotlinie Kłodzkiej, zatytułowanego „Wölfelsgrund. Patho Film”.

Tomasz Raczek na dwóch spotkaniach

Na festiwalu zobaczymy też wieloletniego gościa SeFF, Tomasza Raczka. W ramach cyklu „Przekraczanie granic” ten znany krytyk zaprezentuje francuski film „Animal” (21.10) a w ramach „Kinoterapii” – głośne dzieło Gaspara Noe pt. „Vortex” (22.10). Podczas tego drugiego spotkania będzie mu towarzyszył psycholog, Armen Mekhakyan.

Mendes w klubie Český film

Tegoroczny festiwal to także wiele innych wydarzeń towarzyszących. Przygotowano m.in. wieczorne projekcje w ramach retrospektywy filmów Sama Mendesa (reżysera „American Beauty” i „1917”) w Strefie Chillout w klubie Český film. Są też wydarzenia dla dzieci – to SeFF MINI, czyli sześć spotkań warsztatowych dotyczących m.in. dźwięku w filmie oraz dramy.

Muzyczne zakończenie

Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród SeFF’22 (24 października) w Studio S1 Polskiego Radia Szczecin poznamy filmy nagrodzone i wyróżnione w październikowych konkursach SeFF – Konkursie Europejskim filmów dokumentalnych i Zachodniopomorskich Shortach (pokaz nowych lokalnych produkcji zaplanowano na 23 października w Akademii Sztuki). Muzycznie wieczór wzbogaci duet Patryka Matwiejczuka (fortepian) i Patryka Rynkiewicza (trąbka), który wykona wybrane tematy filmowe.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie OFFicyna. Szczegóły dotyczące programu festiwalu dostępne są na stronie www.szczecinfilmfestival.com, a bilety możemy kupić za pośrednictwem serwisu www.bilety.fm.