Wynagrodzenia w Szczecinie i regionie cały czas rosną. W Zachodniopomorskiem pękła już magiczna bariera średniej pensji na poziomie 7 tysięcy złotych brutto. – W Szczecinie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekracza już 7699 złotych, a w całym regionie jest to kwota nieco ponad 7 tysięcy złotych. Widzimy, że nadal pensje rosną, choć zawsze podkreślamy, że sektor przedsiębiorców powyżej dziewięciu pracowników jest niereprezentatywny dla całego przekroju gospodarki, ponieważ mniej zarabia się w małych firmach i sektorze publicznym – mówi ekspertka rynku pracy Anna Sudolska.

„Im węższa specjalizacja, tym wyższe wynagrodzenia i większa możliwość negocjacji”

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pochodzą z października 2023 i analizują wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Pensje rosną sukcesywnie rok do roku o kilkanaście procent.

– Faktem jest, że średni zarobek w sektorze przedsiębiorstw rośnie. To nie jest zaskakujące. Wyższy poziom inflacji w 2023 roku w oczywisty sposób generował presję płacową. Bezrobocie mamy niskie, fachowców brakuje, a przedsiębiorcy wciąż chcą rekrutować. Średnia wynagrodzeń będzie rosnąć, a kolejnym bodźcem będzie do tego podniesienie płacy minimalnej. Pracownicy oczekiwać będą wzrostu pensji już w I kwartale roku 2024 – mówi Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Dyrektor WUP zwraca uwagę, że dla przedsiębiorców, planujących zatrudnienie nowych pracowników, najważniejsze są umiejętności pracowników.

– Najważniejsze są obecnie kwalifikacje i kompetencje. Im węższa specjalizacja, tym wyższe wynagrodzenia i większa możliwość negocjacji. Pracodawcy lepiej wynagradzają pracowników z wysokimi kwalifikacjami, doświadczeniem zawodowym i uprawnieniami. Nie ma już takiego podziału tradycyjnego, że jedna branża dominuje – mówi Andrzej Przewoda.

Kto zarabia więcej niż szczecinianie, a kto mniej?

Brak dominujących branż płacących najwięcej nie zmienia faktu, że jest kilka sektorów gospodarki, które wybijają się w rankingach płac. Jeszcze do niedawna najwięcej zarabiało się w IT, ale są już sektory, które robią informatykom konkurencję.

– IT płaci atrakcyjnie, ale w ostatnim czasie rekrutacji jest mniej. Więcej pracowników poszukują inne sektory gospodarki jak np. przemysł, sektor morski czy przede wszystkim offshore, który na Pomorzu Zachodnim rośnie w siłę. Widzimy spory wzrost pensji w logistyce, coraz więcej zarabiają także księgowe, które są bardzo pożądane na rynku pracy – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy.

Jak wypadają szczecińskie pensje na tle innych regionów?

– Jesteśmy mniej więcej w środku stawki. Nawet w naszym regionie jest duże zróżnicowanie, bo w miejscach, gdzie powstały strefy ekonomiczne, czyli np. w goleniowskiej czy stargardzkiej strefie ekonomicznej, zarabia się nawet więcej niż w stolicy regionu – mówi Anna Sudolska.

Najwyższe pensje w Polsce są w Krakowie – ponad 9400 złotych brutto. Niewiele mniej zarabia się w Warszawie – 9200 złotych. Niższe pensje niż w Szczecinie otrzymują średnio w sektorze przedsiębiorstw mieszkańcy Olsztyna, Białegostoku, Kielc, Rzeszowa, Zielonej Gry czy Gorzowa Wielkopolskiego.