W Szczecinie PartyOnline skupia już około 1000 miejsc. Wśród nich znajdują się restauracje posegregowane według kuchni z różnych stron świata, lokale odpowiednie na konkretne imprezy okolicznościowe, puby w wielu kategoriach, kawiarnie, a nawet firmy oferujące usługi cateringowe. To niezwykle użyteczny serwis, dzięki któremu każdy może zainspirować się do znalezienia idealnego miejsca na lunch, kolację lub relaks. Teraz PartyOnline zdobywa całą Polskę, ale to nie wszystko. Właściciele szykują sporo użytecznych nowości!

— Cele skłaniające nas do stworzenia Party online były dwa: chcieliśmy dać właścicielom punktów gastronomicznych wygodne narzędzie do zdobywania nowych klientów i przede wszystkim stworzyć platformę, dzięki której odbiorcy o różnych potrzebach będą mogli szybko znaleźć ciekawy lokal w mieście, skontaktować się z nim i zyskać kilka dodatkowych korzyści — mówi Norbert Kowalczyk, manager projektu PartyOnline. — Osoba, która wchodzi na stronę lub korzysta z aplikacji, ma czuć się tutaj komfortowo. Jesteśmy portalem typowo gastronomicznym i rozrywkowym, więc te wszystkie funkcjonalności, które zebraliśmy, służą przede wszystkim dobremu zaprezentowaniu lokali dostępnych w danym mieście – dodaje.

Jak działa PartyOnline?

Zasada działania strony i aplikacji jest bardzo prosta: wybieramy miasto, które nas interesuje, a następnie kategorię. Szczecin będzie w tym przypadku wzorcowy,

Jeśli chcemy zjeść obiad w restauracji, to jedyne, o czym musimy pomyśleć, to rodzaj kuchni, na jaką akurat mamy ochotę. Meksykańska? Indyjska? Włoska? W każdej z kilkudziesięciu podkategorii mamy punkty gastronomiczne, które w swoim menu oferują dania z wybranego regionu. Przy okazji można się zdziwić, jak bardzo bogatym miastem pod względem liczby restauracji jest Szczecin.

Podobnie da się wyszukać miejsce na imprezę okolicznościową: urodziny, wieczór kawalerski, , randkę, wesele, chrzciny – na każdą z tych okazji mamy gotową listę lokali. Szukanie ich na własną rękę mogłoby być bardzo czasochłonne, a tu od poznania miejsc oferujących organizację takich imprez dzielą nas trzy kliknięcia.

Wizytówki restauracji są przejrzyste i na bieżąco aktualizowane

— Nie tylko odbiorcy strony, ale i właściciele restauracji mają mnóstwo powodów, aby na PartyOnline mieć konto. Przede wszystkim nasz serwis może zastąpić własną stronę internetową. Jest on prostszy w aktualizacji, zawsze czytelny i mniej wymagający pod kątem technicznym, a przy okazji wizytówki restauracji są widoczne bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania. W Polsce jesteśmy obecnie jednym z pięciu najpopularniejszych portali o tematyce rozrywkowo kulinarnej — wymienia.

Mocna deklaracja: „Będziemy się rozwijać i to bardzo intensywnie!”

Na przykładzie Szczecina widać, że droga rozwoju PartyOnline jest bardzo dobra. Trudno znaleźć w krajowym internecie drugie takie miejsce, w którym bez niepotrzebnego nadmiaru informacji dowiemy się najważniejszych rzeczy o wszystkich restauracjach z regionu. Jednak platforma jest w trakcie dynamicznego rozwoju i w najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych udogodnień.

— Niebawem na stronach restauracji i kawiarni pojawi się dostęp do zawsze aktualnego menu. Rozwijamy też aplikację mobilną i niebawem wdrożona zostanie bardzo duża aktualizacja, znacząco ułatwiająca korzystanie z serwisu na smartfonie. Rozwiniemy też rozrywkową część portalu i wprowadzimy możliwość zakupu biletów na wydarzenia w specjalnych cenach. Dużą nowością będzie podział na jasną i ciemną stronę miasta, po więcej informacji na temat jasnej i ciemnej strony miasta zachęcamy do obserwowania, żeby się przekonać na własne oczy już wkrótce — opowiada Norbert Kowalczyk.

Z PartyOnline można korzystać bez logowania, ale założenie konta jest zupełnie darmowe i jest to bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu można „polubić” wybrane restauracje i otrzymywać w jednym miejscu aktualizacje o aktualnych imprezach, zniżkach i ofertach specjalnych.

Szczecińskie lokale znajdziesz na stronie Party Online, a aplikację można pobrać bezpośrednio z App Store i Google Play w smartfonie i na tablecie.