Wybór odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień to istotna kwestia, mająca bezpośredni wpływ na efekty leczenia. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i po czym poznać profesjonalną, godną uwagi placówkę.

Programy leczenia

Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia uzależnienia warto zapoznać się z programami, które oferuje dany ośrodek odwykowy. Pobyt w ośrodku może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni. Może obejmować m.in. terapię indywidualną, grupową, ambulatoryjną, a także tą, w której uczestniczą bliscy osoby uzależnionej. Niemalże każdy prywatny ośrodek leczenia uzależnień umożliwia połączenie tych wszystkich form terapii. Pozwala to uzyskać najlepsze możliwe efekty.

Profesjonalne ośrodki odwykowe proponują pomoc nie tylko osobom uzależnionym, ale także jego bliskim. Taka pomoc może posiadać formę konsultacji rodzinnych, terapii małżeńskiej czy też terapii dla DDA. Formę terapii należy dostosować do indywidualnych potrzeb chorego. W przypadku zaawansowanego uzależnienia, zaleca się wybrać co najmniej miesięczny pobyt w ośrodku. Tygodniowy detoks nie jest w takim przypadku wystarczający.

Cena leczenia

Pobyt w prywatnym ośrodku wiąże się ze stosowną opłatą. Cena leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od długości pobytu, lokalizacji czy warunków mieszkalnych. Optymalna cena za 30-dniowy pobyt w 2-osobowym pokoju z telewizją, łazienką i internetem, wynosi około 9-10 tys. złotych. Cena ta będzie wyższa w przypadku 1-osobowego pokoju. Będzie wynosić około 12-13 tys. złotych.

Zwróć uwagę na to, co obejmuje ten cennik. W przypadku większości ośrodków bierze pod uwagę nie tylko sam pobyt, ale również darmowy internet, telewizję, całodobowy dostęp do specjalistów, pełne wyżywienie oraz nielimitowany dostęp do wody, kawy i herbaty.

Dostępne udogodnienia

Ośrodki leczenia uzależnień, w szczególności te prywatne, zapewniają dostęp do różnego rodzaju udogodnień. Mają na celu rozwijać pasje pacjentów, a także zapewniać interesującą i przyjemną aktywność. Do tego rodzaju udogodnień należy zaliczyć:

  • saunę,

  • basen,

  • salę gimnastyczną,

  • siłownię,

  • ping-pong,

  • piłkarzyki,

  • salę kinową.

Warto zwrócić uwagę również na tę kwestię, bowiem dzięki temu osoba uzależniona będzie mogła zrelaksować się, zadbać o siebie i odciągnąć myśli od uzależnienia.

Kadra specjalistów

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień opiera się w dużej mierze na regularnych spotkaniach i rozmowach ze specjalistami. To w dużej mierze od ich pracy i poziomu wiedzy zależą efekty terapii. Kadra specjalistów powinna posiadać odpowiednie doświadczenie w leczeniu uzależnień. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje, ile specjalistów pracuje w danym ośrodku oraz jak często odbywają się sesje.

W przypadku prywatnych ośrodków standardem jest, iż każdego dnia odbywa się przynajmniej jedna sesja, indywidualna lub grupowa.

Ośrodek leczenia uzależnień prywatny czy państwowy?

Osoba uzależniona może skorzystać z pomocy ośrodka prywatnego lub tego działającego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niestety placówki państwowe mają ograniczone możliwości, a także ograniczone dofinansowania i wyposażenie. Oddziały w szpitalach są przepełnione, przez co chętne osoby muszą czekać co najmniej kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet i po kilka lat. W placówkach państwowych pracuje również mniej specjalistów, przez co osoby uzależnione nie mają takiej swobody, jak w placówkach prywatnych. Nie zawsze mogą liczyć na rozmowę z terapeutą. Warunki mieszkaniowe również nie są tak komfortowe, jak w przypadku placówek prywatnych.

Korzystając z usług prywatnego ośrodka to Ty decydujesz, czy chcesz przebywać w pokoju kilkuosobowym, czy może jednoosobowym. Dla najbardziej wymagających osób dostępne są również komfortowe apartamenty. W zależności od ośrodka, każdy pokój może posiadać np. telewizor, dostęp do WiFi czy balkon. Takie udogodnienia dotyczą jednak ośrodków prywatnych, a nie tych państwowych.

Wyżywienie

Ośrodki leczenia uzależnień zapewniają pacjentom pełne wyżywienie. Placówki mogą korzystać z cateringów, jak i zatrudniać kucharzy, którzy na bieżąco przyrządzają posiłki. Warto zorientować się, skąd pochodzi jedzenie oraz na jakie posiłki można liczyć podczas pobytu. Kwestia ta będzie szczególnie istotna dla osób stosujących różnego typu diety – np. wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy też tą, która wyklucza laktozę.

Możliwości przeprowadzania badań

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień często oferują możliwość wykonania badań laboratoryjnych. Są one niezwykle pomocne w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków. Pozwalają ocenić stan zdrowia i wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Podstawę stanowią także badania psychiatryczne i psychologiczne. Uzależnieniom bardzo często towarzyszą również inne zaburzenia oraz choroby psychiczne, które wymagają leczenia. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjaliści powinni przepisać pacjentowi odpowiednie leki.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie przeczytaj: https://lwowecki.info/ile-kosztuje-leczenie-alkoholizmu-w-prywatnym-osrodku/