Zwiedzanie niedostępnych na co dzień magazynów archiwalnych i gabinetu dyrektora z wystrojem z 1945 r., projekcje filmów o Stoczni Szczecińskiej, możliwość przyjrzenia się dokumentowi z 1293 r., który potwierdza lokację Szczecina dokonaną 50 lat wcześniej przez Barnima I, poznanie podstaw pisma gotyckiego oraz tajników genealogii. W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów szczecińskie archiwum przygotowało wiele atrakcji.

W sobotę, 7 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów również Archiwum Państwowe w Szczecinie, mieszczące się przy ul. Św. Wojciecha 13, otwiera swoje drzwi i w godz. 10:00 – 16:00 zaprasza mieszkańców na wycieczkę po zabytkowym 114-letnim gmachu, wybudowanym specjalnie na potrzeby tej instytucji (niemieckiego Staatsarchiv). To niepowtarzalna szansa, by zobaczyć miejsce, które od ponad 100 lat nadal pełni tę samą funkcję, a na tych samych magazynowych półkach niezmiennie leżą archiwalne akta i dokumenty.

Magazyn, do którego nie wszyscy pracownicy mają wstęp

Tego dnia będzie można zobaczyć cztery historyczne pomieszczenia archiwum, w tym dwa na co dzień niedostępne. O pełnych godzinach pracownicy będą oprowadzać po pracowni naukowej, bibliotece z bezcennymi zbiorami starych druków i książek o historii Pomorza, niedostępnym gabinecie dyrektora, który zachował prawie niezmieniony wystrój od 1945 roku oraz jednym z magazynów archiwalnych, niedostępnym nawet dla niektórych pracowników instytucji. Magazyny szczecińskiego archiwum po raz pierwszy zostaną pokazane tak dużej liczbie zwiedzających. 

Międzynarodowy Dzień Archiwów będzie też jedną z niewielu okazji, by zobaczyć najcenniejsze skarby Archiwum Państwowego w Szczecinie, m. in. dokument z 1293 r. będący potwierdzeniem przez Bogusława IV lokacji Szczecina dokonanej przez Barnima I w 1243 r. i jego kopię czy wielki herb Pomorza z XVIII wieku.

Filmy o Stoczni Szczecińskiej i nauka pisma gotyckiego

Nie zabraknie też innych atrakcji, także dla młodszych szczecinian. Każdy będzie mógł potwierdzić kopie dokumentów tradycyjną pieczęcią lakową, poznać podstawy pisma gotyckiego, przyjrzeć się znakom wodnym, poznać tajniki genealogii i poszukiwań rodzinnych.

Miłośników dziejów Szczecina z pewnością zainteresują filmy z lat 50. i 60., dotyczące miasta i regionu, w szczególności Stoczni Szczecińskiej i wodowania statków.

Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony jest 9 czerwca na pamiątkę utworzenia w tym dniu w 1948 roku w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów. Święto zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur.

Międzynarodowa Rada Archiwów to organizacja pozarządowa, której celem jest m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 190 krajów świata.