Jakie związki ma Szczecin z Orientem? Gdzie są najciekawsze murale i mozaiki? Którędy prowadzi szlak związany z krwawymi historiami? Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia przygotowała serię transgranicznych spacerów z przewodnikami. Oprowadzanie będzie odbywać się w języku polskimi i niemieckim. Są też specjalne wycieczki po angielsku i ukraińsku.

W każdą sobotę, od czerwca do końca września, można zapisać się na jeden z transgranicznych spacerów. Nie są to banalne wycieczki po najbardziej znanych atrakcjach turystycznych. Co tydzień proponowany jest inny temat przewodni. Każdy to oddzielna opowieść o mało znanych historiach związanych ze Szczecinem. Każdą grupę prowadzi jednocześnie polsko- i niemieckojęzyczny przewodnik.

Spacery będą startować w soboty o godzinie 11. Liczba uczestników jest ograniczona, Bilety w cenie 27 zł można kupić na stronie www.accredi.pl/visitszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej (Plac Żołnierza 20), tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl.

Projekt „Transgraniczne spacery miejskie” jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Harmonogram spacerów

3 czerwca| Spacer orientalny

W Szczecinie można spotkać wiele orientalnych i egzotycznych roślin, np. z Chin, Japonii, Armenii czy Turcji. Związane jest to z niezwykłą portową historią miasta. Wiele gatunków przywędrowało z podróżnikami i żeglarzami z odległych części świata. W czasie spaceru poznacie niezwykłe historie, mity i legendy związane z "zielonymi mieszkańcami" miasta.

10 czerwca| Szczecin z zupełnie (w)innej perspektywy

Spacer dla wszystkich, którzy chcieliby poznać historię Szczecina z perspektywy niezwykłej tradycji produkcji i sprzedaży wina. Szczecin, już od czasów średniowiecza znany był ze swoich winiarskich tradycji, które wbrew uwarunkowaniom klimatycznym, rozwijały się już od XIII wieku! W czasie spaceru odwiedzicie miejsca starych winiarni, faktorii handlarzy czy byłe ekskluzywne piwnice winne. Nie zabraknie wielu wspaniałych winnych historii, w tym tej o południowoafrykańskiej winnicy z gryfem w herbie. Spacer tylko dla dorosłych.

17 czerwca| Mały Odkrywca - Szczecin dla dzieci

Zapraszamy najmłodszych turystów na fantastyczną przygodę pełną legend, tajemnic i zagadek! W czasie spaceru z przewodnikiem przekonacie się, że zwiedzanie to super zabawa pełna wyjątkowych odkryć! Zobaczycie największe atrakcje Grodu Gryfa, ale także poznacie miejsca, w których możecie miło spędzić czas z całą rodziną. Podczas spaceru otrzymacie mapki do samodzielnego zwiedzania miasta z trzema szklakami pełnymi zagadek i ciekawych historii. Na najbardziej wytrwałych czekają Dyplomy Odkrywcy!

24 czerwca| Muzyczny Szczecin

Gdzie bije muzyczne serce Szczecina? Jakie tajemnice skrywa Katedra św. Jakuba? Kim była Emilie Mayer, której symfonie porównywano z dziełami Beethovena? Podczas spaceru zwiedzicie najpiękniejszy budynek w Europie – Filharmonię im. Mieczysława-Karłowicza, poznacie historię przedwojennego Konzerthausu oraz dowiecie się, co wspólnego ze Szczecinem ma autor najsławniejszego marszu weselnego. Zapraszamy na spacer pełen muzycznych ciekawostek, fascynujących osobowości ze świata muzyki oraz pereł architektury. Uwaga: spacer nie tylko dla melomanów!

1 lipca| Najpiękniejsze legendy Szczecina i Pomorza

Wycieczka zarówno dla dużych, jak i małych miłośników legend i niezwykłych historii. W trakcie spaceru przewodnicy zabiorą Was w niesamowitą podróż fantazji i marzeń, podczas której dowiecie się skąd pojawiły się na Pomorzu gryfy, gdzie mieszkali książęta, co podawano na książęcych stołach, a kto wędrował kiedyś przez Pomorze. 

8 lipca | Krwawe historie Szczecina

Wycieczka przebiegnie trasą krwawych wydarzeń i miejsc kojarzonych z czarnymi charakterami miasta. Dowiecie się o niewyjaśnionych zagadkach związanych z pożarem Kaskady, usłyszycie legendę o Czarnej Jolce i posłuchacie historii Rzeźnika z Niebuszewa oraz wielu innych, od których włos się jeży na głowie… UWAGA: Spacer dla ludzi o mocnych nerwach!

15 lipca | Smaki Szczecina

Jak smakuje stolica Pomorza Zachodniego? W trakcie spaceru przewodnicy opowiedzą o kulinarnych gustach dawnych i obecnych mieszkańców Szczecina, słynnych przedwojennych lokalach i współczesnych smakach charakterystycznych dla miasta. Poznacie i spróbujecie kulinarnej historii Szczecina: dowiecie się jak powstał paprykarz, dlaczego Szczecin pachnie czekoladą czy w jaki sposób śledzie stały się „srebrem Bałtyku”. Przekonajcie się sami, jak smakuje Szczecin.

22 lipca | Łasztownia dawniej i dziś

W czasie spaceru przewodnicy opowiedzą Wam historię Łasztowni, jednej ze szczecińskich wysp. Dowiecie się skąd się wzięły Dźwigozaury, kiedy wyspa była planem filmowym oraz jakie budynki łączy linia Hakena. Nie zabraknie też lokalnych historii kulinarnych. Na koniec każdy będzie mógł poczuć się szefem wszystkich szefów oraz zrobić sobie zdjęcie ze SZCZECINEM w tle.

29 lipca | Szczecin, miasto pływających ogrodów

Szczecin to niezwykłe, zielone miasto. Miasto, które śmiało możemy nazwać pływającym ogrodem. Niezwykłe położenie i walory przyrodnicze stolicy Pomorza Zachodniego mają dwa kolory - zielony i niebieski. Podczas spaceru miejskiego będziecie mieli okazję przekonać się, że Szczecin naprawdę zasługuje na miano Wenecji północy. Woda, zieleń i przestrzeń miejska – na tych trzech elementach skupią się przewodniczki, odkrywając z Wami Szczecin różnych perspektyw: z pokładu statku i lotu ptaka.

5 sierpnia | Cmentarz Centralny - Ogród Pamięci

Podczas spaceru poznacie unikatowe piękno jednej z największych nekropolii na świecie. Usłyszycie wiele ciekawostek i opowieści o postaciach pochowanych w tym miejscu. Ale to nie wszystko! Spacerując alejkami ogrodu pamięci przewodniczki opowiedzą Wam o pierwotnych planach tego potężnego cmentarza-parku. Przekonacie się, jak ważnym jest miejscem zarówno dla polskiej jak i niemieckiej historii Szczecina.

12 sierpnia | Na tropie Gryfa

Przed Wami niezwykły spacer po Grodzie Gryfa z elementami gry miejskiej. Podczas wycieczki poszukacie gryfów ukrytych w przestrzeni miejskiej. Spacerując po najpiękniejszych zakątkach miasta usłyszycie m.in. historię pomorskiego rodu Gryfitów, który władał Księstwem Pomorskim ponad 500 lat. Bądźcie gotowi na wiele intrygujących historii i historyjek.

19 sierpnia | Szczecin wielowyznaniowy

Ten spacer jest opowieścią o wielonarodowych i wielokulturowych dziejach miasta. Na trasie spotkacie francuskie kamienice i szwedzkie lwy, a także dzieła architektów z Holandii, Włoch i Hiszpanii. To świetna okazja do odkrycia szczecińskiej mozaiki wielu kultur.

26 sierpnia | Przez Szczecin nad morze

Szczecin jest miastem pełnym żeglarskich historii. Morską stronę miasta najlepiej obrazuje historia zapisana na szczecińskich bulwarach. Rozpoczynając od pomnika srebra miasta, przez Mare Dambiensis, po niezwykłe historie ludzi morza, przewodnicy zabiorą Was w iście żeglarską wyprawę! Druga część spaceru to godzinny rejs statkiem. Ahoj przygodo!

2 września | Południowy szlak widokowy

Ten spacer to okazja, aby odkryć tajemnice owianego legendą Jeziora Szmaragdowego, zanurzyć się w wyjątkowej przyrodzie Puszczy Bukowej i podążyć śladami Toepfferów. Z centrum Szczecina przewodnicy zabiorą Was autokarem do Parku Leśnego Zdroje, gdzie odkryjecie ruiny wieży Baresela, schron z podziemną trasą turystyczną, „Oko na Szczecin”, Grotę za Łukami oraz wiele pomników przyrody i historycznych ciekawostek. Spacer skończy się przy Centrum Informacji Turystycznej na Alei Kwiatowej.

9 września | Szczecińskie Murale

Murale niezwykle trafnie wtapiają się w tkankę miejską i nadają klimatu okolicom, nierzadko zaniedbanym i czekającym na rewitalizację. Ogromne, kolorowe dzieła, umieszczone często na szczytowych ścianach kamienic dodają okolicy charakteru  i stylu. Podczas spaceru wraz z przewodniczkami poszukacie cieszącego oko Szczecińskiego Street Artu.

16 września | Śladami szczecińskiego baroku

W czasie spaceru przewodnicy zabiorą Was na szlak pełen perełki barokowej architektury miasta. Okryjecie niezwykły Szczecin z XVII i XVIII wieku. Poznacie ciekawostki, legendy, a nawet kulinaria! Spotkacie również wielkich artystów, uczonych i wybitne postaci związane ze Szczecinem w tej epoce. Waszych przewodników poznacie po nietypowej fryzurze i pięknych strojach!

23 września | Wieczorne zwiedzanie Szczecina

Blaski neonów i latarni dodają uroku podczas wieczornego spaceru po mieście Gryfa. Wieczorne iluminacje sprawią, że nie będzie to zwykły spacer pośród budynków, skwerów czy placów. W czasie przechadzki przewodnicy opowiedzą o najważniejszych atrakcjach grodu Gryfa i przybliżą Wam wiele ciekawych historii niezwykłych mieszkańców miasta. Nie zabraknie też historii z dreszczykiem!

30 września | Mozaiki szczecińskie

W Szczecinie jest ukrytych kilkadziesiąt kompozycji mozaikowych i kolaży nawiązujących zarówno do symboli miasta, miejsc w których powstały jak i tych zupełnie abstrakcyjnych. Można je znaleźć na chodnikach, elewacjach, czy we wnętrzach budynków. Podczas spaceru przewodniczki odkryją przed Wami historie niezwykłych miejsc na mozaikowej mapie Szczecina.

Szczecin w pigułce po angielsku i ukraińsku

Dodatkowo, dla turystów z całego świata Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzeniaprzygotowała spacery zatytułowane – „Szczecin w pigułce”. To wycieczki pokazujące najważniejsze miejsca, wraz z podstawowymi informacjami. Idealny początek dla osób, które po raz pierwszy znalazły się w Szczecinie.

Ten spacer będzie odbywał się w każdą sobotę od 3 czerwca do 26 sierpnia w języku angielskim oraz w każdą trzecią niedzielę miesiąca od czerwca do sierpnia w języku ukraińskim.

Więcej informacji na stronie Visit Szczecin – www.visitszczecin.eu