Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej – ORP Wodnik, Bałtyk i Pułaski – przypłyną do Szczecina w poniedziałek, 2 października. Jednostki zacumowane przy Wałach Chrobrego udostępnią swoje pokłady zwiedzającym.
Decyzją Marynarki Wojennej do zwiedzania udostępniony jeden okręt – ORP Wodnik. Miejsce cumowania i terminy otwarcia pokładu pozostają bez zmian.
Wizyta jednostek MW wiąże się z naradą szkoleniowo-metodyczną, którą na ich pokładach odbędą kadry kierownicze 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. 1 października fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt szkolny ORP Wodnik i zbiornikowiec ORP Bałtyk wyjdą w morze z Gdyni. Rejs wodami Zatoki Gdańskiej i Zatoki Pomorskiej oraz Bałtyku Południowego zakończy się w Szczecinie dzień później.
Podczas pobytu na morzu dowódcy 3. Flotylli i 12. Dywizji wymienią doświadczenia dotyczące dotychczasowej współpracy. W programie znajdą się także zajęcia pokazowe strzelania artyleryjskiego do celów nawodnych oraz uzupełnianie zapasów na morzu.
Godziny zwiedzania
Jednostki planowo powinny przybić do nabrzeża Bulwaru Chrobrego (u podnóża Wałów Chrobrego) około godz. 16.00 w poniedziałek, 2 października. ORP Wodnik i ORP Bałtyk będzie można zwiedzać w poniedziałek (2 października) w godz. 17.00 – 19.00 oraz we wtorek (3 października) w godz. 09.00 – 12.00.
ORP K. Pułaski będzie cumował w porcie. Z tego powodu jego pokład nie zostanie udostępniony zwiedzającym.
ORP Bałtyk i ORP Wodnik opuszczą Szczecin 3 października około godz. 15.00. ORP Gen. K. Pułaski wyjdzie na morze dzień później, o godz. 08.00.
Okręt szkolny ORP Wodnik
Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu".
na zdj. ORP Wodnik / foto: Marian Kluczyński / materiały prasowe
Zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.
Fregata rakietowa ORP K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS "CLARK". Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K.Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostka jest przygotowana do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.
na zdj. ORP K. Pułaski / foto: por. mar. Anna Sech / materiały prasowe
Komentarze
3