„Jak nam się tutaj żyje? Wystarczy się rozejrzeć. Wszędzie widać uśmiechy” – pokazywała pani Eugenia. W czwartek wraz z innymi pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera świętowała 40-lecie istnienia placówki.

Miejscem obchodów okrągłych urodzin był ogród DPS-u, „ukryty” w samym centrum blokowiska na osiedlu Zawadzkiego. Specjalnie z tej okazji został przystrojony atrybutami z czasów młodości mieszkańców, poczynając od zdjęć z popularnych wówczas filmów i bajek po parkującego obok malucha. Z głośników Andrzej Rosiewicz cały czas przypominał, że „Czterdzieści lat minęło”.

Jak wygląda codzienne życie seniorów?

Przy ul. Romera mieszka obecnie 251 seniorów. Mają tam zapewnioną nie tylko opiekę, ale też wiele rozrywek i aktywności. Organizowane są dla nich koncerty i spektakle, latem w ogrodzie odbywają się spotkania przy grillu, są też wspólne wyjścia i wyjazdy.

Do dyspozycji mają 210 pokoi, wspólną jadalnię, kawiarnię, sale terapeutyczne oraz rehabilitacyjne, gabinety pomocy medycznej, kaplicę, pokoje gościnne oraz pokoje dziennego pobytu.

– Mieszkam tutaj od 30 lat. Podoba mi się, że dom jest otwarty, można wychodzić kiedy się chce. Jest ładny ogród, więc mamy co robić przy ładnej pogodzie – mówił pan Ignacy.

– Żyje nam się tutaj bardzo dobrze. Mamy wszystko, co jest nam potrzebne. Jest mega, o tak! – dodawała pani Eugenia, z uśmiechem unosząc kciuk do góry.

Przez 40 lat mieszkało tam ponad 2,5 tys. osób

W czasie urodzinowej zabawy w klimacie PRL, mieszkańcy domu oraz uczestnicy dziennych DPS-ów (około 158 osób z 5 placówek) prezentowali swoje talenty i bawili się przy muzyce z czasów młodości.

– Gratuluję i składam najlepsze życzenia wszystkim mieszkańcom z okazji pięknego jubileuszu – mówiła Lidia Rogaś, zastępca prezydenta miasta. – Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, którzy tworzą to miejsce. Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu od razu czuć tutaj wspaniałą atmosferę, jak w prawdziwym domu.

Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej został otwarty 17 października 1983 roku. Przez 40 lat miał ponad 2,5 tys. mieszkańców.