Uruchomienie nowego przystanku tramwajowo-autobusowego na placu Zwycięstwa i więcej kursów tramwajów linii 8 we wszystkie dni tygodnia. W poniedziałek (19 bm.) zaczną obowiązywać nowe zasady w szczecińskiej komunikacji miejskiej.

Więcej połączeń na Gumieńce

W poniedziałek tramwaje linii 8 (Gumieńce-Turkusowa) wrócą do kursowania od rana do wieczora przez cały tydzień. Zmianie ulegnie również rozkład jazdy dla linii nr 10 (Gumieńce-plac Rodła) – tramwaje będą jeździć w dni powszednie od rana do wieczora, w soboty – od 9:00 do 17:30, a w niedziele i dni świąteczne – od 10:00 do 17:30.

– To efekty programu naprawczego, który zleciłem prezesom spółek komunikacyjnych kilka miesięcy temu. Zatrudnienie wśród motorniczych rośnie, w związku z czym jesteśmy w stanie zrobić kolejny krok i zagęszczać siatkę połączeń – komentuje prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Nowy przystanek w stronę placu Kościuszki

Również w poniedziałek pasażerom zostanie udostępniony nowy przystanek tramwajowo-autobusowy na pl. Zwycięstwa. Będą się na nim zatrzymywać pojazdy jadące w kierunku pl. Kościuszki, co oznacza, że tramwaje linii 7, 8, 9 i 10 będą miały dodatkowy przystanek.

Przeniosą się na niego także autobusy, które w ostatnich tygodniach w większości zatrzymywały się na tymczasowym przystanku przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mowa o liniach: 61, 62, 75, 87, 521, 526, 527 i 528. Część z nich zmieni trasy.

Nowa trasa linii 87

Autobusy linii 87 wracają na śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego. Z ul. Owocowej będą jeździć ulicą Nabrzeże Wieleckie do skrzyżowania przy Moście Długim, a później przez: ul. Wyszyńskiego, pl. Brama Portowa, pl. Zwycięstwa, al. Wojska Polskiego, ul. Felczaka. Dalej bez zmian.

Tym samym nie będą już jeździć przez al. Niepodległości i al. Jana Pawła II. Zlikwidowane zostaną przystanki „Plac Tobrucki”, „Brama Portowa” (przy restauracji KFC), „Plac Lotników” i „Plac Grunwaldzki”.

W kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)”, od przystanku „Odrowąża”, autobusy będą kursować przez ul. Felczaka, al. Wojska Polskiego, pl. Zwycięstwa (wjazd na torowisko tramwajowe), pl. Brama Portowa, ul. 3 Maja, aż do przystanku „Plac Zawiszy” i dalej bez zmian.

Autobusy linii 61 pojadą przez ul. Wyszyńskiego

W kierunku pętli „Podjuchy” autobusy będą kursować przez ul. Owocową, ul. Nabrzeże Wieleckie, ul. Wyszyńskiego, pl. Brama Portowa, pl. Zwycięstwa, ul. Krzywoustego, do przystanku „Krzywoustego” i dalej bez zmian. Oznacza to, że zatrzymają się w nowych miejscach:

– „Dworcowa” (na żądanie) – w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową,

– „Wyszyńskiego” – na torowisku tramwajowym,

– „Brama Portowa” – na torowisku tramwajowym,

– „Plac Zwycięstwa” – na torowisku tramwajowym.

W kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” trasa linii nie ulegnie zmianie.

Autobusy linii 62 znów będą miały dłuższą trasę

Nie będą kończyły trasy przy pl. Kościuszki, tylko znów pojadą dalej – do pl. Zwycięstwa. W kierunku pętli „Ustowo Auchan” będą jeździć przez ul. Krzywoustego, a w drugą stronę przez ul. Łokietka.

Końcowy na pl. Zwycięstwa będzie przy fontannie, między ulicami św. Wojciecha i Potulicką. Po wyjeździe z niego, autobusy będą zatrzymywać się chwilę później na nowym przystanku przy kościele pw. św. Wojciecha.

Autobusy linii 75 będą zatrzymywać się przy Bramie Portowej na torowisku

Od przystanku „Wyszyńskiego” będą kursować po torowisku, aż do przystanku „Krzywoustego" (w dotychczasowej lokalizacji) i dalej bez zmian. Zatrzymają się po drodze na przystankach „Brama Portowa” i nowym przy pl. Zwycięstwa.

Dodatkowo, w kierunku pętli „Osiedle Zawadzkiego” i „Bezrzecze” uruchomiony zostanie przystanek „Dworcowa” (na żądanie), zlokalizowany w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie, przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową.

Również w drugą stronę autobusy będą jeździć po torowisku. Oznacza to, że ominą przystanki „Plac Zwycięstwa” (przy stacji paliw) oraz „Brama Portowa” (przy kwiaciarkach). Zamiast tego zatrzymają się na przystanku „Brama Portowa” na torowisku tramwajowym.

Zmiany obejmą również linie nocne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie zditm.szczecin.pl.