Nowy inwestor zajął się historycznym budynkiem, który długo należał do kolei, ale od co najmniej 14 lat stoi pusty. Po remoncie i rozbudowie, przy ul. Racławickiej 1 w Dąbiu powstanie zamknięte osiedle z 39 mieszkaniami.

Poprzedni właściciel planował w tym miejscu przedszkole, ale ciągnące się przez wiele miesięcy prace remontowe nigdy nie zakończyły się sukcesem. W 2020 roku nieruchomość kupiła spółka EFSA-Cominco Polen, która jest częścią inwestującej od dawna w Dąbiu Grupy Lipiński. Ich pomysł na budynek przy ul. Racławickiej 1 to renowacja historycznej tkanki i rozbudowa obiektu.

– W zakresie rewitalizacji przywracamy zabytkowy charakter elewacji, stolarki oraz dachu, wnętrza będą korespondować z historycznym stylem. Na szczęście konstrukcja budynku, ściany, zachowały się dobrze, wymagają głównie oczyszczenia, uzupełnienia i konserwacji – mówi Szymon Wojtyra, dyrektor ds. operacyjnych w Grupie Lipiński.

Zrekonstruowali dach w kształcie sprzed ponad stu lat

Rekonstrukcji potrzebował dach, który po pracach wykonanych przez poprzedniego inwestora nie spełniał konserwatorskich wytycznych. Dlatego powstała nowa konstrukcja nawiązująca do historii. W jej ramach odtworzono tzw. „wole oczy” (charakterystyczny owal nad oknem na poddaszu) i „karpiówkę” (czerwona dachówka).

Zachowana część historyczna ma wyglądać jak na pocztówce z 1915 roku i komponować się z dobudowywaną częścią.

– Część nowa będzie nawiązywać kształtem oraz architekturą do części zabytkowej, jednak w taki sposób, aby wyeksponować część istniejącą i nie zaburzyć jej architektury. Dlatego też będą one połączone szklanym łącznikiem, który ma za zadanie w sposób estetyczny oddzielić jeden budynek od drugiego, wyeksponować zabytkową, ceglaną elewację, zachowując przy tym pełną funkcjonalność osiedla mieszkaniowego – zapewnia Szymon Wojtyra.

Będą tam mieszkania dwupoziomowe

Budynek przy ul. Racławickiej 1 powstał na przełomie XIX i XX wieku. Po wojnie przez lata należał do PKP. Przez jakiś czas funkcjonowała w nim przychodnia kolejowa. Najprawdopodobniej od 2009 roku nieruchomość stoi pusta. Teraz zyskuje nową funkcję.

– Cała inwestycja zakłada wybudowanie 39 mieszkań 1- i 2-poziomowych, również z tarasami i balkonami, w rozpiętości powierzchniowej od 28 do 92 mkw, garażu podziemnego z miejscami parkingowymi, komórek lokatorskich, rowerowni, zieleni wspólnej dostępnej dla mieszkańców. Budynek będzie wyposażony w 2 windy oraz platformę dla osób niepełnosprawnych, osiedle będzie zamknięte. Sprzedaż oferty została już rozpoczęta – informuje Szymon Wojtyra.

Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.