Już po raz dziesiąty lokalni przedsiębiorcy mieli okazję spotkać się w ramach konferencji Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbyła się wyjątkowo poza Szczecinem – w Kołobrzegu. W tym roku za nami również inny jubileusz - 5-lecie funkcjonującego w strukturach ZARR S.A. Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju.

Co łączy oba te wydarzenia? Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Szczecina od kilku edycji jest organizatorem wspomnianej konferencji, a Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju powstał w jej strukturach w 2017 roku by wdrażać w regionie właśnie instrumenty finansowe. Należąca do samorządu województwa instytucja od ponad 20 lat zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarczego w regionie, z wykorzystaniem zewnętrznych środków finansowych

Praktyczne informacje i inspirujące prelekcje

Kolejna edycja konferencji – Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych (ZDIF) odbyła się 7 października. Jak zawsze można było uzyskać praktyczne informacje o możliwościach pozyskania zewnętrznego finansowania i wysłuchać inspirujących prelekcji. Przedsiębiorcom udostępniono też przestrzeń wystawienniczą, w której mogli zapoznać się z ofertą dostępnych form wsparcia biznesu, w tym przede wszystkim instrumentów finansowych udzielanych przez pośredników finansowych na Pomorzu Zachodnim.

Dużą wartością była możliwość bezpośredniego kontaktu z wszystkimi prelegentami. Była szansa, by w ramach działań networkingowych porozmawiać z autorytetami ze świata biznesu, wymienić się kontaktami i doświadczeniami, a nawet nawiązać współpracę.

– To już 10. edycja. Zaczynaliśmy dobrych parę lat temu, dyskutując o nowych formach wsparcia dla przedsiębiorców. Przede wszystkim o środkach zwrotnych, które wówczas budziły pewne wątpliwości i dużo pytań. W trakcie kolejnych edycji konferencji staraliśmy się je rozwiewać i rozmawiać o tym, jak najlepiej wykorzystać takie środki do rozwoju zachodniopomorskich firm – mówi Arkadiusz Pawlak, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Z roku na rok, z każdą kolejną edycją ZDIF się rozwija i porusza dziś dużo szerszą tematykę niż kiedyś. Więcej czasu zajmują np. dyskusje o ważnych dla przedsiębiorców uwarunkowaniach prowadzenia działalności gospodarczej. Coraz częściej uczestnicy konferencji mogą czerpać inspirację od mówców z różnych stron biznesowego świata. W tym roku wśród prelegentów znaleźli się m.in. mistrz olimpijski w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz i znany dziennikarz biznesowy – Roman Młodkowski.

– Podczas konferencji dyskutujemy ze środowiskiem gospodarczym, wraz z partnerami samorządowymi oraz naukowymi, o tworzeniu dobrych warunków dla rozwoju zachodniopomorskich firm. Podczas gdy pierwsze edycje służyły przede wszystkim popularyzacji zwrotnych form wsparcia: pożyczek i poręczeń, tak z biegiem lat Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych stawał się forum rozmów o ekosystemie gospodarczym Pomorza Zachodniego – mówi Członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Zielona gospodarka i cyfrowe rozwiązania – na to na pewno będą pieniądze z Unii

W tym roku konferencja miała szczególnie istotny wymiar, bo odbywała się u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. To czas ważnych decyzji dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli się ubiegać o dofinansowania z Brukseli. Przy ich podejmowaniu warto kierować się wskazówkami ekspertów.

– Jeśli chodzi o środki europejskie w nowej perspektywie, widać wyraźny zwrot w stronę ważnych dla całej Europy priorytetów. Związane są one z transformacją w kierunku zielonej gospodarki i gospodarki opartej na rozwiązaniach cyfrowych. Mówiliśmy o nowych możliwościach, które te środki przynoszą, ale też o formach wsparcia, z którymi przedsiębiorcy zapoznali się już wcześniej i szeroko z nich korzystali – tłumaczy Arkadiusz Pawlak.

Konferencja ZDIF po raz pierwszy nie odbyła się w Szczecinie, a w Kołobrzegu - to dzięki nawiązaniu współpracy ZARR S.A. z władzami lokalnego samorządu. Wcześniej w tym roku w Kołobrzeskim Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości otwarty został terenowy punkt informacyjno-konsultacyjny Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. W najbliższym czasie mają powstać kolejne punkty w innych miastach Pomorza Zachodniego. Mają one pomóc dotrzeć z ofertą produktów Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju do przedsiębiorców z całego województwa zachodniopomorskiego.

Od 5 lat zapewniają pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego

Pieniądze z Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju trafiają do małych i średnich przedsiębiorstw w formie pożyczek lub poręczeń dla zaciągniętych zobowiązań finansowych. Łącznie, na cele realizacji polityki rozwojowej Pomorza Zachodniego przez ZARR S.A. samorząd województwa przekazał 430 mln zł.

– Jako jeden z pierwszych regionów w Polsce zdecydowaliśmy się zaoferować naszym przedsiębiorcom instrumenty zwrotne. To była naprawdę dobra decyzja. Firmy doceniły ten produkt, a instrumenty zwrotne wpisały się w obraz zachodniopomorskiej gospodarki i rzeczywistości. Dzięki nim przedsiębiorcy mają łatwiejszy dostęp do kapitału, co umożliwia im większą aktywność inwestycyjną – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Środki dystrybuowane są w tzw. modelu trójstopniowym, w którym pożyczki i poręczenia udostępniane są przedsiębiorcom przez pośredników finansowych współpracujących z ZARR S.A., lub w modelu skróconym (dwustopniowym), gdzie wsparcia finansowego udziela bezpośrednio ZARR S.A.. Dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszy się obecnie Pożyczka Uniwersalna na finansowanie celów obrotowych i/lub inwestycyjnych.

Ze szczegółami oferty Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego można zapoznać się na stronie: www.zarr.com.pl.