Ta wystawa to wyjątkowe doznania. Barwne obrazy, które zawisły w Galerii przy Cerkwi w filharmonii, można nie tylko oglądać, ale przede wszystkim dotykać! Zachęca do tego sam autor, mówiąc: „Dotknij, bo wolno!”. Sensoryczne prace Krzysztofa Majorka będą prezentowane do końca czerwca.
Wernisaż twórczości Krzysztofa Majorka zainaugurował trzecią edycję Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki w szczecińskiej filharmonii. Artysta tworzy abstrakcyjne obrazy i portrety przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych. Prace, które można odbierać wieloma zmysłami, wypełniają wklęsło-wypkłe formy i elementy recyklingu. W obrazach „zatopione” są m.in. fragmenty siatki, koronki, łańcuszki czy nakrętki.
– Z moimi obrazami odwiedziłem już wiele szkół, szpitali, domów opieki. Byłem też w jednym domów opieki z osobami z głęboką depresją. Też nieruchomi, ale jak dotykali moich obrazów, to pojawiły się uśmiechy – mówił Krzysztof Majorek podczas wernisażu. – Obliczyłem, że już ponad tysiąc osób dotknęło moich obrazów i zintegrowało się ze światem niewidomych – dodał.
– Te obrazy przyciągają kolorami, ale jak one są bogate, gdy się zamknie oczy. „Górki”, „dołki”, kratki, paski, to wszystko można poczuć! Ile tu jest różnych faktur! Czytanie dotykiem i próba odgadnięcia, co przedstawiono na obrazie, to naprawdę niesamowite doświadczenie – mówiła pani pani Patrycja, która na czwartkowy wernisaż przyszła z synkiem.
Czytanie obrazów dotykiem dało też dużo radości obecnym na wernisażu dzieciom. Chłonęły prace całymi dłoniami.
Sensoryczne prace w filharmonii będą dostępne do 30 czerwca w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 12:00-16:00. W ramach festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki w najbliższą sobotę i niedzielę (3 i 4 czerwca) w godzinach 13:00 – 15:00 Krzysztof Majorek będzie osobiście oprowadzać po wystawie.
Co jeszcze na Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki?
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki potrwa w filharmonii do niedzieli, 4 czerwca. Jeszcze dziś w złotej sali wystąpi zespół Dagadana, który po raz pierwszy zagra z orkiestrą symfoniczną. W sobotę jedną z atrakcji będzie wieczorna potańcówka w holu z muzyką na żywo, czyli tzw. fajfy.
Z kolei w niedzielę zaplanowano koncert rodzinny, który ma udowodnić, że muzyka może połączyć nawet najbardziej zwaśnionych sąsiadów. Wcześniej odbędą się warsztaty Pregnato dla rodziców w ciąży, podczas których będzie można nauczyć się, jak za pomocą muzyki stymulować rozwój psychospołeczny swojego dziecka.
Szczegółowy program: https://sdd.filharmonia.szczecin.pl/pl/events
Komentarze
0