Dlaczego Szczecin pilnie potrzebuje Architekta Miasta? Czy nowa zabudowa na Kępie Parnickiej sprawi, że będzie to ciekawa przestrzeń czy raczej wyspa na wynajem? Jak zachować lokalną tożsamość i unikatowość? Odpowiedzi na te pytania padną podczas zbliżającej się 15. edycji Westivalu Architektury.

– Tematem tegorocznej edycji będzie miasto, w którym żyjemy, które tworzymy i definiujemy. Skoncentrujemy się na lokalnych, bliskich zagadnieniach i będziemy rozpatrywać je w szerszym kontekście – zapowiadają przedstawiciele szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Od piątku (24.05) do niedzieli (26.05) główną przestrzenią Westivalu będzie Teatr Polski w Szczecinie. Tradycyjnie już w ramach wydarzenia architekci zapraszają na debaty (prowadzone w sali im. Jana Banuchy) oraz spacery po mieście.

O dziedzictwie i jakości zamieszkiwania

Do rozmów o „Dziedzictwie powojennej architektury Szczecina” zapraszają już w piątek o godz. 18 architekt Jakub Gołębiewski, miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, historyczka Anna Syska i architekt Piotr Śmierzewski.

W sobotę o godz. 10 rozpocznie się debata „Zamieszkanie – jakość zamieszkiwania”. Zaproszenie prezesa szczecińskiego oddziału SARP Karola Nieradki przyjęli architekci Zbigniew Maćków, Wojciech Kotecki oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. Eksperci będą dyskutować m.in. o nowej zabudowie na Kępie Parnickiej, która zdominowała krajobraz tej części miasta.

– Czy będą mieszkaniami, czy raczej produktem inwestycyjnym dla ludzi, którzy mają już po siedem mieszkań i w żaden sposób nie przyczynią się do rozwoju mieszkalnictwa w Szczecinie? Co będziemy mieli z zabudowy Kępy i Łasztowni? Fajną przestrzeń dla ludzi czy raczej wyspę na wynajem? – zastanawia się architekt Karol Nieradka.

O rewitalizacji i komunikacji w mieście

W sobotę o godz. 12 rozpocznie się dyskusja o mobilności i komunikacji w mieście. Miejski aktywista Szymon Nieradka będzie rozmawiać z politologiem Tomaszem Toszą, prezeską Fundacji Piesza Polska i Stowarzyszenia Idee przez miasto Karoliną Grochowicką, dziennikarzem Michałem Kaczmarkiem, założycielką i fundatorką Fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Pitura.

O godz. 16:30 „Re… czyli miasto pełne życia”. Zaproszenie architekta Tomasza Maksymiuka i Artura Ratuszyńskiego z firmy S-Movens przyjęli: architekt i urbanista Jakub Krzysztofik, dr hab. inż. Katarzyna Sadowy, historyczka sztuki Katarzyna Andrzejczyk-Briks.

Dlaczego Szczecin pilnie potrzebuje Architekta Miasta?

Debatowanie tegorocznego Westivalu zamknie o godz. 18:30 dyskusja poświęcona roli Architekta Miasta. Architekt Marek Orłowski będzie rozmawiać z redaktorką naczelną Architektury&Biznes Małgorzatą Tomczak, architektem i profesorem ZUT w Szczecinie Adamem Zwolińskim, architektem i urbanistą Piotrem Sobczakiem, architektem i samorządowcem Piotrem Myncem.

– Poszukujemy formuły, która przekona władze miasta do tego, że należy bezzwłocznie powołać Architekta Miasta. Osobę, która godnie zastąpi Jarosława Bondara. To rola, która wymaga osobowości, człowieka o szerokiej wiedzy, charyzmie i zdolnościach brania udziału w debacie publicznej oraz godzenia interesów różnych stron – podkreśla Marek Orłowski.

Architekci i przewodnicy zapraszają na spacery po mieście

Na debatach nie koniec. Miejski przewodnik Przemek Głowa zaprasza mieszkańców na dwa spacery. Pierwszy „Aktor w architekturze, śladami sceny i teatru w historii miasta Szczecina” rozpocznie się w sobotę o godz. 14. Natomiast w niedzielę Głowa zaprasza (godz. 15-17) na wędrówkę „Od scen teatrów wędrownych po budowę teatru miejskiego”.

Architekci zapraszają także na niedzielny spacer architektoniczny po Grabowie, który poprowadzą autorzy „Przewodnika architektonicznego po Szczecinie” Justyna Borucka, Harald Gatermann i Jakub Gołębiewski. Start o godz. 12:30. Zbiórka przy wejściu głównym Teatru Polskiego od ul. Swarożyca.

Więcej informacji na temat 15. edycji Westivalu Architektury można znaleźć na https://westival.pl/.