Każdy komitet wyborczy może wystawić do rady miasta 40 kandydatów. Nowy ruch miejski SZN – Szczecin Cała Naprzód zgromadził zaledwie siedemnastu chętnych, mimo akcji medialnej, w której namawiali mieszkańców do startu i „castingu na radnego”. Ruch miejski przyznaje, że zorganizował się dość późno, ale ma wiele postulatów dotyczących życia w mieście.

Poważny komitet czy szybko zbierana grupa kandydatów?

Na kandydatów komitetu SZN – Szczecin Cała Naprzód będzie można głosować w okręgach obejmujących Pomorzany i Gumieńce, Śródmieście oraz Północ. Ugrupowanie nie zdołało znaleźć chętnych do startu na Pogodnie ani Prawobrzeżu.

O idei startu grupy opowiadał w Studio wSzczecinie.pl lider inicjatywy Arkadiusz Lisiński.

– Jesteśmy jedynym miastem, gdzie nie ma żadnej formalnej reprezentacji w postaci ruchu miejskiego czy oddolnego ruchu. Czy uda nam się wejść do rady miasta, to wszystko zależy od mieszkańców. Wiemy, że matematyka jest nieubłagana – mówił Lisiński. – Prowadziłem wiele akcji społecznych i dziwnym trafem nie kojarzę wielu polityków, którzy dzisiaj starają się o mandaty do rady miasta. Mamy wiele postulatów, ale wiemy, że bez wprowadzenia reprezentanta do rady miasta jesteśmy na łasce i niełasce budżetu miasta, a perspektywa sprawcza mieszkańca sprowadza się do SBO albo budżetu rad osiedla.

KWW SZN – Szczecin Cała Naprzód wśród swoich postulatów wymienia m.in. zmianę podejścia urzędu miasta do mieszkańców, zmiany w budżecie obywatelskim czy „koniec dyktatu deweloperów”.

Oto kandydaci do rady miasta z list KWW SZN – Szczecin Cała Naprzód

Okręg wyborczy nr 2 (Pomorzany i Gumieńce):

  1. Przemysław Galor

  2. Karolina Wicher

  3. Marta Gołębiewska

  4. Piotr Komsa

  5. Bogusław Dydek

  6. Marlena Kowalczyk

  7. Dorota Pawlak-Jochymek

Okręg wyborczy nr 3 (śródmieście):

  1. Radosław Adamski

  2. Agata Mularczyk

  3. Wojciech Krygier

  4. Marcin Szneider

  5. Karolina Wysocka 

Okręg wyborczy nr 5 (Północ):

  1. Arkadiusz Lisiński

  2. Lidia Piecak

  3. Michał Miłoszewski

  4. Monika Woźna

  5. Paweł Komar

  6. Magdalena Wojciechowska

  7. Paweł Abramowicz 

Historia szczecińskich ruchów miejskich

Ruchy miejskie w Szczecinie można podzielić na dwa rodzaje: budowane oddolnie lub budowane wokół charyzmatycznego lidera, który startował w wyborach prezydenckich i gromadził wokół siebie aktywnych działaczy. Takim przykładem może być komitet Piotra Krzystka, który w 2010 roku – jako Szczecin dla Pokoleń – wprowadził do rady miejskiej zaledwie 2 osoby, ale już w wyborach w 2014 i 2018 reprezentacja klubu prezydenckiego liczyła po 8 osób.

Swoich kandydatów do rady miasta wystawiała także kandydatka na prezydenta Szczecina Małgorzata Jacyna-Witt. W wyborach w 2010 i 2014 roku jej komitet przekroczył próg wyborczy, ale za każdym razem jedyny mandat, który udało się zdobyć, należał do Jacyny-Witt. 

Mało kto pamięta, ale w 2010 roku swoje listy do rady miasta wystawił także ówczesny kandydat na prezydenta, a obecnie związany z PiS sędzia trybunału konstytucyjnego Bartłomiej Sochański. Komitet „Obudźmy Szczecin” przeprowadził profesjonalną kampanię i przekroczył próg wyborczy, ale nie zdobył żadnego mandatu, choć kandydowały z niego tak znane osoby jak np. Paweł Bartnik.

W 2014 roku do rady miasta startował komitet „Wygrajmy Szczecin” z Przemysławem Urbańskim starającym się o fotel prezydenta. Projekt rozwiązał się krótko po wyborach, a sam Urbański zniknął z lokalnej polityki. 

Profesjonalnie prezentował się Szczeciński Ruch Miejski, który planował zawojować szczeciński samorząd. Grupa aktywistów w 2018 roku zdobyła w wyborach 3% poparcia. Podobny wynik uzyskał kandydat na prezydenta, Piotr Czypicki. Aktywista jeszcze długo był aktywny jako komentator, ale ostatecznie w 2023 roku wycofał się z życia publicznego.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.