Tegoroczne matury już za nami. Nadszedł czas na najważniejsze decyzje w życiu: gdzie i co studiować? My, redakcja wSzczecinie.pl, gorąco namawiamy na pozostanie w naszym mieście. Bo bez młodych, zdolnych ludzi to miasto nie ma przyszłości.
Instytucje tworzą ludzie
Może w innych miastach uczelnie są lepsze. Ale pamiętajmy, że wszelkie instytucje tworzą tylko i wyłącznie ludzie. Ta banalna prawda wydaje się gdzieś umykać, dlatego warto ją przypominać. Szczecińskie uczelnie bez zdolnych studentów zostaną skazane na dalszą wegetację i nie mają szansy na jakikolwiek rozwój.
Poza tym, czy warto co miesiąc wydawać w obcym mieście ponad tysiąc złotych na utrzymanie się, kiedy te pieniądze można przeznaczyć w Szczecinie na rozwój osobisty: języki obce, różnorodne kursy? Ktoś zaraz mi powie: ale w Warszawie mam dostęp do lepszej literatury niż w Szczecinie. Zgadza się, ale jeśli chodzi o książki obcojęzyczne, nasza stolica zdecydowanie przegrywa z niedalekim Berlinem czy nawet Greifswaldem, o czym autorka tego tekstu przekonała się na własnej skórze. Przy odrobinie sprytu i szczęścia młody człowiek może wydać na dojazd do (w tę i z powrotem) i w obrębie stolicy Niemiec ok. 10 euro. Podczas, gdy podróż do Warszawy kosztuje o wiele więcej i trwa dłużej. A i literatura obcojęzyczna na miejscu rozczarowuje.
Ktoś z uporem maniaka doda: ale co ja mogę po szczecińskich uczelniach? Otóż możesz wiele. Znam osoby po naszym uniwersytecie, które z sukcesami pracują jako urzędnicy w Warszawie, Brukseli czy dziennikarze w ogólnopolskich, czołowych mediach. A osiągnęli to zaledwie rok po studiach na Uniwersytecie Szczecińskim.
Rusza nowy cykl artykułów
Dlatego portal wSzczecinie.pl poleca studiowanie w naszym mieście. Aby było w nim lepiej potrzebujemy przebojowości ale i pracowitości młodych ludzi. Jeżeli jednak zdecydujesz się, przyszły studencie, na wyjazd do innego miasta, nie daj sobie wmówić innym rozmówcom, że przyjeżdżasz z prowincji. Przy okazji wytknij takiej osobie ignorancję i niewiedzę na temat wkładu naszego miasta w odbudowę niepodległej Polski. I wróć po studiach do pięknego Szczecina.
Od dzisiaj ruszamy z nowym cyklem artykułów: co studiować w Szczecinie. Na pierwszy ogień idzie italianistyka, w kolejce czeka już zarządzanie, prawo, stosunki międzynarodowe oraz filologia polska. Jeśli nasz cykl będzie cieszył się popularnością będziemy go kontynuować. Wszystkie artykuły zostały i zostaną napisane przez absolwentów lub studentów opisywanych kierunków.
Komentarze
6