Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzyczne doczekała się nowej specjalności, a kierunek gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna otworzy w tym roku pierwszą rekrutację. Akademia Sztuki już dziś zaprasza do zapoznania się z nową ofertą.

Pierwszą z nowości, które w tym roku wprowadza Akademia Sztuki w Szczecinie, to nowe specjalności na kierunku „edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej”.

– Profilujemy kształcenie w ramach specjalności – opowiada dr Jakub Stefek, wykładowca Wydziału Edukacji Muzycznej. – Pandemia pokazała, że dzisiejszy rynek pracy muzyka zależy od jego kreatywności. Przychodzą do nas studenci z bardzo różnymi pomysłami na siebie i swoją karierę. Chcemy im pomóc w realizowaniu ich indywidualnych pomysłów, oferując specjalności, w ramach których będą mogli zdobyć sprofilowane pod ich potrzeby kompetencje.

By wykształcić wszechstronnego artystę

Wśród nowości w ofercie wydziału jest specjalność „organizacja i prowadzenie działalności kulturalnej”.

– Od paru lat obserwujemy, że brakuje osób, które byłyby muzykami, znały się na sztuce muzycznej, czynnie ją uprawiały, a z drugiej strony miałyby kompetencje do organizacji i znały się też trochę na prawie, na finansach, na zarządzaniu – komentuje dr Jakub Stefek. – To będzie kształcenie dwutorowe, nasz absolwent oczywiście nadal będzie muzykiem, artystą, ale jednocześnie będzie też potrafił zorganizować projekt, zasilić kadry kultury, również te administracyjne.

Coś dla tych, którzy przyszłość wiążą z grami komputerowymi

Po raz pierwszy przeprowadzona będzie też rekrutacja na uruchomiony w zeszłym roku kierunek „gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna”.

– W minionym roku zgoda z ministerstwa na uruchomienie kierunku przyszła już po rekrutacji. Dlatego studenci zrekrutowani na pokrewną specjalność na wzornictwie otrzymali propozycję przejścia na nowo tworzony kierunek” – wyjaśnia Agnieszka Lisowska, rzecznik prasowa AS. – W tym roku zatem po raz pierwszy będziemy rekrutowali bezpośrednio na gry komputerowe.

Na stronie www.rekrutacja.akademiasztuki.eu w zakładce „egzaminy wstępne” znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące egzaminów sprawdzających uzdolnienia i umiejętności kandydatów, bo o ile maturę trzeba zdać, podczas rekrutacji najważniejszy jest przede wszystkim talent artystyczny, który trudno ocenić na podstawie wyników egzaminu dojrzałości. Egzaminy wstępne na Akademię Sztuki odbędą się na przełomie czerwca i lipca, a w marcu i maju planowane są dni otwarte online.