W Szczecinie stanęły pierwsze Miejskie Punkty Elektroodpadów. To niewielkie urządzenia, do których mieszkańcy mogą wrzucać drobne odpady problemowe – baterie, żarówki, niewielką elektronikę, zużyte tonery do drukarek, płyty CD/DVD.

Dzięki zwycięskiemu projektowi Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021, mieszkańcy mogą od niedawna korzystać z Miejskich Punktów Elektroodpadów. Niewielkie urządzenia stanęły w trzech miejscach - przy Galerii Nowy Turzyn przy ul. 26 Kwietnia, rondzie Gierosa (od strony jeziorka) i przystanku autobusowym na rogu ul. Okulickiego i Kingi na Gumieńcach.

Urządzenia są przeznaczone do zbiórki drobnych elektroodpadów, z podziałem na różne rodzaje: żarówki, baterie, drobna elektronika (telefony, ładowarki),  płyty CD, zużyte tonery. Wrzuca się je do jednej z siedmiu tub o pojemności 33 litrów każda. Miejski Punkt Elektroodpadów wykonany jest z wysokiej jakości stali, a jego elementy – ze stali nierdzewnej. Ich koszt to prawie 72 tys. zł.  

„Poza tym, że można tam w bezpieczny sposób wrzucać zużyte baterie, żarówki, tonery, drobną elektronikę i płyty CD/DVD, to zadbaliśmy o to, aby organizatorzy akcji ekologicznych mogli nieodpłatnie promować swoje wydarzenia na plakatach wewnątrz urządzenia” – informuje Stowarzyszenie Wywrotka, autor zwycięskiego projektu. Jak podkreślają społecznicy, „ma to być ukłon i zachęta dla wszystkich tych, którym chce się aktywnie działać na rzecz lokalnego środowiska naturalnego”.

„Jak dobrze pójdzie, to podobne urządzenia będą mogły stanąć także w innych częściach miasta” – dodają społecznicy. Podobne projekty zostały zgłoszone także do tegorocznej odsłony Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwa liczenie głosów, a mieszkańcy czekają na ogłoszenie wyników.

Przypominamy, że elektrośmieci objęte są selektywną zbiórką odpadów i nie  można wyrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane. Nie są one również odpadami gabarytowymi. Zarówno te małe, jak i większe elektrośmieci przyjmowane są w ekoportach.