Abstrakcyjne kompozycje nawiązujące do tematyki morskiej zdobią ściany stołówki dawnego wydziału K1 Stoczni Szczecińskiej. – To kolaż malarstwa i rzeźby. Prace bardzo reprezentatywne dla okresu PRL. Warto je zachować – podkreśla artystka i animatorka kultury Sabina Wacławczyk.

Autorami kilku wielkoformatowych dekoracji są Andrzej Maciejewski i Stefania Mazurczak. Świetnie znana jest inna „stoczniowa” kompozycja tego artystycznego duetu – mozaika ze śrubą okrętową na ścianie budynku w pobliżu Biedronki przy ul. Stalmacha.

Gryf z okrętową śrubą

– Zrobiliśmy ją ze szkła, bo nie mieliśmy kostek mozaikowych. Po szkło jeździliśmy do Krosna i Jasła – wspominał Andrzej Maciejewski na łamach naszego portalu

W przeciwieństwie do mozaiki, wielobarwne płaskorzeźby w dawnej stoczniowej stołówce zostały mocno zapomniane. Do czasu aż na popularnej facebookowej grupie historycznej – Stary Dawny Szczecin, pojawił się post z ich aktualnymi zdjęciami.

– Sam autor, pan Andrzej, był zdziwiony, że one wciąż istnieją. To była jedna z wielu tego rodzaju prac, którą wykonał. Mozaiki, murale i inne kompozycje plastyczne były bardzo popularne w czasach PRL. Pełniły nie tylko funkcję reklamową, ale od lat 50. XX wieku powstawały również w zakładach pracy. W Szczecinie pierwszym zakładem przemysłowym, który podjął wieloletnią współprace z artystami plastykami była właśnie Stocznia Szczecińska. Dzięki temu pracownicy mogli na co dzień obcować ze sztuką – opowiada Sabina Wacławczyk.

Dawna stołówka wydziału K1 nie jest dzisiaj dostępna osobom postronnym. Zdjęcia płaskorzeźb udostępniła nam Stocznia Szczecińska „Wulkan”.