Te informacje niestety nie są zbyt optymistyczne. Po kilku miesiącach regularnych wzrostów płac wiele wskazuje, że galopada się zakończyła, a pensje w sektorze przedsiębiorstw stanęły w miejscu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rok do roku płace wzrosły o 12%, ale już z miesiąca na miesiąc widoczna jest stagnacja. – To zaskakujące. Spodziewaliśmy się, że wzrost płacy minimalnej spowoduje również wzrost pensji w sektorze przedsiębiorstw – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy. – Przedsiębiorcy są jednak mniej skłonni do podwyżek.

Inflacja nie jest już argumentem, by iść po podwyżkę

Średnie wynagrodzenie w województwie zachodniopomorskim wynosi obecnie 7294 złotych brutto. W porównaniu z grudniem 2023 pensje niemal się nie zmieniły, ale w porównaniu ze styczniem 2023 wzrost wynosi nieco ponad 12%.

Jak podaje GUS, najwięcej zarabia się w sektorze IT. W Zachodniopomorskiem to ponad 11 tysięcy złotych miesięcznie brutto. W sektorze przedsiębiorstw ponad 8 tys. zł zarabia się w branżach związanych z obrotem nieruchomościami i gospodarką komunalną. Dobrze jest także w transporcie. Nieco mniej zarabiają pracownicy budowlani – 6600 złotych brutto czy przedstawiciele branż handlowych – 6400 złotych. Granicę 6 tysięcy złotych według statystyk GUS w styczniu 2024 przekroczyły również pensje pracowników z sektora HoReCa, czyli hotelarstwa i gastronomii.

– Z jednej strony mamy niski poziom bezrobocia, ale z drugiej ze względu na wysokie koszty utrzymania pracodawcy decydują się na optymalizację. Ostatnim miesiącom towarzyszyła duża presja płacowa, ale obecnie chyba się zatrzymała. Pracodawcy negocjują ze specjalistami i w tych przypadkach pensje mogą jeszcze rosnąć, na innych poziomach widzimy większą stabilizację – mówi Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Inflacja nie jest już argumentem za podnoszeniem wynagrodzeń. Presja inflacyjna też zmalała, więc gdy podwyżki inflacyjne były udzielane w latach 2022 i 2023, to raczej nie należy ich się spodziewać w roku 2024 – dodaje.

Offshore „wywróci stolik” i będzie liderem wysokości wynagrodzeń?

Średnie wynagrodzenie na poziomie 7294 złotych brutto w regionie należy potraktować jako utrzymanie wysokiego trendu wynagrodzeń w województwie zachodniopomorskim. W opinii ekspertów średnie pensje odzwierciedlają sytuację gospodarczą i kondycję przedsiębiorców w Polsce.

– Sytuację na rynku pracy należy oceniać dualnie. Z jednej strony rok do roku pensje rosną, ale z drugiej można byłoby się spodziewać, że wzrost płacy minimalnej przyniesie również skok wynagrodzeń w sektorze komercyjnym, a to raczej nie następuje. Powody są oczywiste. Przedsiębiorcy nie mają obecnie środków na skokowe podnoszenie wynagrodzeń. Szacujemy, że z początkiem roku pensje albo nie rosły, albo ten wskaźnik wzrostu nie przekraczał 10%. Odzwierciedlają to statystyki GUS – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy. – Wszyscy spodziewamy się, że w 2025 i 2026 r., gdy ruszać będą inwestycje firm Vestas i Windar, będziemy mieć do czynienia z finansowym wywróceniem stolika i to branża offshore zdetronizuje IT jako lidera zachodniopomorskich wynagrodzeń – dodaje ekspertka.