Po zaopiniowaniu przez Instytut Pamięci Narodowej zmienią się patroni czterech szczecińskich szkół. Zmiany wynikają z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Ustawa zobowiązuje organy samorządowe do dokonania zmian. Propozycje zaopiniowane przez IPN zostały w środę zaakceptowane przez szczecińską Radę Miasta.

Prof. Oskar Lange od nowego roku szkolnego nie będzie już patronem Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Sowińskiego. Ten wybitny ekonomista był również posłem PRL, a wcześniej ambasadorem w USA. Jest oskarżany o działalność szpiegowską dla NKWD.

ZS nr 3 pozostanie bez patrona. Za to Technikum Ekonomiczne nr 1 wchodzące w jego skład zostanie nazwane imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohatera wojennego. Więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie Auschwitz, z którego uciekł i przygotował raporty na temat Holocaustu. Został stracony przez komunistyczne władze Polski Ludowej w 1948 r.

Szkoła Podstawowa nr 16 nie będzie już imienia por Zdzisława Przybylaka tylko Szczecińskich Olimpijczyków. W opinii IPN funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej nie powinien być patronem szkoły. Nowa nazwa – Szczecińskich Olimpijczyków – została wybrana w głosowaniu przez społeczność szkoły.

Zniesione z nazwy Szkoły Podstawowej nr 48 przy ul. Czorsztyńskiej zostanie imię Wojsk Ochrony Pogranicza. IPN argumentuje, że był to organ bezpieczeństwa państwa komunistycznego. SP 48 nie będzie miała na razie nowego patrona.

Zmieni się również nazwa Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Strzałowskiej. Jej budynek powstał w 1963 roku ze składek społeczeństwa i dotacji Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych. Dlatego otrzymała imię „Związków Zawodowych”. Zdaniem Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, nazwa ta odwołuje się do organizacji symbolizującej system władzy w Polsce w latach 1944-89. SP 14 pozostanie bez patrona.

Wcześniej w wyniku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, zmieniono nazwy 8 szczecińskich ulic. Rada Miasta nie zajęła się dwoma przypadkami budzącymi największe kontrowersje, ulicami: 26 Kwietnia i Obrońców Stalingradu. O ich zmianie najprawdopodobniej zadecyduje teraz wojewoda zachodniopomorski. O zmianach nazw ulic informowaliśmy w czerwcu.