Wojna w Ukrainie i jej ofiary, walka ze skutkami katastrofy nadodrzańskiej, fotoreportaż z obozu militarnego dla polskich dzieci, emocje związane z traumą przeszłości. Ponad 300 najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo można oglądać w CH Galaxy. Nie brakuje wśród nich prac szczecińskich fotografów i fotografek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w gronie najlepszych zdjęć nadesłanych do Grand Press Photo znalazły się prace szczecińskich fotografów, fotografek i freelancerów – zarówno tych, którzy dopiero stawiają swoje kroki w świecie obrazu, jak i tych z większym doświadczeniem zawodowym.

Wyróżnienia dla szczecińskich fotoreporterów

Zdjęcie Marcina Bieleckiego z Polskiej Agencji Prasowej zdobyło drugie miejsce w kategorii „Single – Climate, Resposibility”. Z wykorzystaniem drona fotoreporter uchwycił żołnierzy z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierających straż pożarną przy oczyszczaniu Odry ze śniętych ryb.

W gronie finalistów tej kategorii znalazła się także praca Cezarego Aszkiełowicza z Gazety Wyborczej. Fotoreporter uwiecznił śnięte sumy, jesiotry i inne ryby wyciągnięte z zatrutej rzeki.

Pierwsze miejsce w kategorii „People” zdobył fotograf i doktor Akademii Sztuki w Szczecinie Tomasz Lazar. Sfotografował 15-letniego Igora z Siewierska, który został ranny w wyniku ostrzału w jego rodzinnej miejscowości. Kiedy usłyszał wybuch, zaczął biec, aby się schować.

„Nie zdążyłem, dosięgła mnie fala uderzeniowa. Straciłem na chwilę przytomność. Kiedy się ocknąłem, mocno krwawiłem” – wspomina. Nastolatka zaniesiono do piwnicy, później przewieziono do szpitala w Bachmucie, potem do Lwowa.

Silna reprezentacja Akademii Sztuki w Szczecinie

To nie jedyna nagroda przedstawiciela tej szczecińskiej uczelni. Pierwsze miejsce w kategorii „Single Young Poland” otrzymało zdjęcie Michaela Toporowskiego, który sportretował swoją przyjaciółkę. Zdjęcie ukazuje emocje związane z traumą z przeszłości. Z kolei w kategorii „Young Poland – Stories” pierwsze miejsce przyznano Dominikowi Księżykowi za jego fotoreportaż o życiu imigrantów w Norwegii.

„Wyimaginowana wizja Norwegii, jako krainy miodem i mlekiem płynącej, towarzyszy każdemu, kto choć raz zamarzył o wyprawie do krainy fiordów. Prawda ma jednak różne oblicza, a zetknięcie się z szarą codziennością niejednokrotnie odbiera nadzieje przybyszom z Południa” – czytamy.

W gronie finalistów kategorii dla najmłodszych znalazł się również fotoreportaż Agaty Siubijak z obozu militarnego organizowanego dla polskich dzieci. Większość zajęć prowadzona jest przez żołnierzy, który nie zgodzili się na publikację swoich wizerunków.

Natomiast w kategorii „Single – Climate, Responsibility” nominowane zostało zdjęcie Kingi Wnuk ukazujące chirurga i konia tuż po jednej z najbardziej skomplikowanych operacji aparatu języka.

Wszystkie zdjęcia można oglądać w Galaxy

Wszystkie zdjęcia finałowe można oglądać do 17 sierpnia w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Galaxy. Wystawa prezentuje 301 fotografii – 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych, 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Tytuł „Zdjęcia Roku” otrzymała praca Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników z budynku mieszkalnego, zbombardowanego przez armię rosyjską.

„Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli” – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka. Wojciech Grzędziński jako pierwszy w historii Grand Press Photo wygrał główną nagrodę drugi raz z rzędu.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. Tradycyjnie już jury przewodniczył światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Konstantinos Tsakalidis. Oprócz niego w jury zasiedli Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym szczecińskiej wystawy.