Rozpoczęły się prace nad dokumentacją projektowo-kosztorysową rewitalizacji ul. Kurza Stopka na Podzamczu. To pomysł Rady Osiedla Stare Miasto, która chce stworzyć tam miejsce zapraszające do spędzania czasu, a nie parkowania samochodów.
Kurza Stopka to uliczka na Podzamczu, zlokalizowana pomiędzy Małą Odrzańską i Targiem Rybnym. Jej historyczny bieg przecina hotel ibis Styles, który stanął przy ul. Panieńskiej. Przy okazji jego budowy odsłonięto fragment brukowanej nawierzchni dawnej Hünerbein Straße, czyli właśnie dzisiejszej ul. Kurza Stopka.
Nowa iluminacja i naprawa nawierzchni
Od kiedy na Podzamczu utworzono parkingową Strefę Zamieszkania Stare Miasto (we wrześniu zmieni się w Płatny Parking Niestrzeżony Dolny Taras), ulicami zarządza tam miejska spółka NiOL. To właśnie ona będzie inwestorem zastępczym na ul. Kurza Stopka. Na razie podpisano umowę z projektantem – Pracownią Projektową Studio 7 – o wartości 36,9 tys. zł.
– Zakres prac obejmuje remont, polegający na naprawie chodnika, jezdni oraz montażu girlandy świetlnej, słupków ulicznych i 2 stojaków rowerowych – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki NiOL.
„Wyeliminować nielegalne parkowanie i stworzyć przestrzeń przyjazną dla pieszych”
Według harmonogramu, projekt powinien być gotowy we wrześniu. Prace remontowe mają być zrealizowane do końca maja 2024 roku. Ich łączny koszt ma zamknąć się w kwocie 300 tys. zł. To pieniądze w całości z budżetu Rady Osiedla Stare Miasto.
– Z pomysłem rewitalizacji ul. Kurza Stopka już w poprzedniej kadencji wyszła nasza radna Jagoda Żyłkowska. Wtedy nie udało się jednak porozumieć z ZDiTM. Teraz jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować ten projekt we współpracy z NiOL. Chcemy dzięki niemu wyeliminować nielegalne parkowanie i stworzyć przestrzeń przyjazną dla pieszych, w której będzie można organizować sąsiedzkie spotkania i inne wydarzenia – mówi Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.
To początek zmian na ulicach Podzamcza?
Osiedlowcy chcieliby, aby po rewitalizacji na ulicy pojawiły się ławki i donice z zielenią, ale to wciąż jeszcze kwestia do uzgodnienia. Tak jak to, czy girlandy świetlne, które mają być rozpięte nad ulicą, będą mogły zostać podłączone do miejskiej sieci.
– Jeśli uda nam się zmienić ul. Kurza Stopka, to będziemy chcieli zająć się kolejnymi. Następna może być ul. Osiek – zapowiada Małgorzata Zychowicz-Prus.
Komentarze
13