Dwa bezpłatne parkingi i dodatkowy bus nie pomogły – mieszkańcy, pracownicy i pacjenci szpitala przy ul. Unii Lubelskiej nadal mierzą się z drogowym dramatem, który wywołany jest najnowszą inwestycją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. „Inspektor nadzoru budowlanego przekazał, że będzie jeszcze gorzej” – informuje radny Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler.

W ramach budowy centrum dydaktyczno-badawczo-klinicznego PUM, wykonawca zabrał większość terenu miejskiego parkingu przy ul. Unii Lubelskiej. W zamian kierowcy otrzymali niespełna 300 miejsc nieopodal szkoły przy ulicy Litewskiej. Tymczasowy parking na dawnym boisku nie rozwiązał jednak problemu. Uruchomiony został również bus, który kursuje na trasie parking-szpital-parkingi, ale on również nie pomógł.

Mieszkańcy mówią o drogowym armagedonie

– Inwestor podjął pewne działania, ale nie są one wystarczające – przyznaje zastępca prezydenta Michał Przepiera. Wraz z 6 kandydatami do rady miasta z okręgu nr 4 wziął udział w debacie zorganizowanej przez redakcję wSzczecinie.pl. – Wymagamy od niego, aby podjął kolejne działania. Planujemy, aby wprowadził lepszą politykę informacyjną.

Pacjenci i pracownicy mają problem z zaparkowaniem w pobliżu szpitala, niekiedy zajmują miejsca mieszkańców, a w efekcie oni również nie mogą znaleźć miejsc. Zdarza się, że kierowcy parkują w niedozwolonych miejscach i blokują przejazd karetek. We wtorek po południu nasz dziennikarz widział jak osiem samochodów próbowało wydostać się z zatłoczonego parkingu.

„Nie wytrzymają tego ani mieszkańcy, ani ich mieszkania”

Zdaniem Łukasza Tyszlera, pomocne może okazać się etapowanie inwestycji. Jak poinformował, tematem zajmuje się specjalna komisja Rady Miasta Szczecin.

– To jest skandal, ta sytuacja to dramat nie tylko dla mieszkańców, ale pracowników i pacjentów szpitala. Na ostatniej komisji padły bardzo niepokojące słowa. Inspektor nadzoru budowlanego przekazał, że będzie jeszcze gorzej. A to dopiero początek. Będziemy chcieli etapować tę inwestycję. Zwrócimy się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia oraz samego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – podkreśla radny Koalicji Obywatelskiej.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że obecnie uczelnia prowadzi nie jedną, a kilka inwestycji w okolicach szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Przypomnijmy, że w ostatnich latach otrzymała łącznie 2 miliardy złotych rządowego dofinansowania na rozbudowę infrastruktury.

– Te inwestycje ruszyły w jednym momencie. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość starało się o głosy, zaczęło rozdawać pseudopieniądze. Wtedy władze PUM-u, które były blisko z PiS-em, czerpały korzyści z tego powodu. Mieli obiecane pieniądze i rozpoczęli inwestycje. Trzeba zastopować ten pęd inwestycyjny – uważa Łukasz Tyszler.

Jak dodał, jeśli tempo zostanie utrzymane, to nie wytrzymają go ani okoliczni mieszkańcy, ani ich mieszkania. – Na budynkach już pojawiają się pęknięcia – zaznacza.

Wielopoziomowy parking rozwiąże sprawę?

Obecnie z parkingu wyłączonych jest około 200 z 400 miejsc. Możliwe, że wraz z postępem prac, z użytkowania zostaną wyłączone wszystkie.

– Problem nie zniknie, gdy pojawi się parking na 600 miejsc. To ogromna placówka, którą każdego dnia odwiedza tysiące osób. Dodatkowo pojawią się wykładowcy i studenci. Powinien tutaj powstać parking wielopoziomowy, tak jak w okolicach Galaxy. Przy takim rozwiązaniu jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń – proponuje Emilia Ziembicka, kandydatka z ramienia Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Gdzie mógłby powstać taki parkingowiec? Łukasz Tyszler proponuje teren, który planowany jest na przyszpitalne lądowisko.