W miejscu po dawnej Fabryce Mechanizmów Samochodowych Polmo przy al. Wojska Polskiego 186 planowana jest budowa Parku Handlowego Pogodno. W jego skład mają wejść 3 dwukondygnacyjne budynki o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m2.

Inwestorem jest poznańska spółka WP Property, która właśnie uzyskała decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji. W jej treści stwierdzono „brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”.

Sklepy dostępne bezpośrednio z zewnątrz

Zgodnie ze współczesnymi trendami, nie będzie to galeria handlowa, tylko park handlowy. Jaka jest różnica? Wokół centralnie zlokalizowanego parkingu staną budynki ze sklepami i punktami usługowymi dostępnymi bezpośrednio z zewnątrz. Podobnie jak w zbudowanych w ostatnich latach Rondo Hakena Park czy Retail Park Mieszka.

W przypadku Parku Handlowego Pogodno mają być to 3 dwukondygnacyjne budynki. Największy zaprojektowano w kształcie litery „L”. Będzie miał ponad 12,5 tys. m2. W mniejszym budynku B (2,5 tys. m2) przewidziano nie tylko obiekt handlowy, ale też zaplecze administracyjno-techniczne całego parku z biurami i toaletami.

W trzecim pawilonie o powierzchni ponad 300 m2 miałby funkcjonować lokal gastronomiczny z możliwością sprzedaży w systemie drive thru. Jego budowa nie jest jednak przesądzona.

Zajmą ponad 4 hektary

Parking przewidziano na co najmniej 412 miejsc. A jeśli zapadnie decyzja o rezygnacji z budowy lokalu gastronomicznego, to będą mogły tam parkować nawet 473 samochody.

Uzupełnieniem zagospodarowania terenu będą drogi, stacje transformatorowe, wiaty śmietnikowe, pylon informacyjny, murki oporowe i balustrady. Na dachach pojawi się instalacja fotowoltaiczna. Przewidziano nasadzenia drzew i krzewów zimozielonych od strony zabudowy mieszkaniowej, a także trawę i zieleń niską na innych nieutwardzonych terenach.

Łącznie, Park Handlowy Pogodno zajmie ok. 4,33 ha. Powierzchnia samej zabudowy wyniesie 1,54 ha, a powierzchnia utwardzona (drogi, parkingi, chodniki) – 2,13 ha.

Prace budowlane zaplanowano na 12 miesięcy

Główny wjazd na teren parku handlowego będzie w miejscu istniejącego już zjazdu przed zajezdnią tramwajową. Drugi wjazd zaprojektowano w części południowo-wschodniej, od strony zabudowy mieszkaniowej.

Budowa Parku Handlowego Pogodna ma zająć rok. Zanim inwestor będzie mógł do niej przystąpić, musi uzyskać pozwolenie.

Od Stoewerów po samosiejki

Inwestycja handlowo-usługowa na terenie po Polmo nie jest nowym pomysłem. W 2006 roku austriacki deweloper z grupy kapitałowej Raiffeisen Evolution Project Development ogłosił, że zamierza tam postawić Centrum Handlowego Ferio Pogodno, ale nic z tych planów nie wyszło.

Przed wojną w znajdującej się w tym miejscu fabryce powstawały słynne samochody marki Stoewer. W czasach polskiej administracji złoty okres funkcjonowania zakładu to lata 1955-64, gdy z taśmy produkcyjnej zjeżdżały tutaj znane w całym kraju motocykle Junak. Później w Fabryce Mechanizmów Samochodowych Polmo produkowano części do samochodów. Zakład sprywatyzowano w 2000 r., a w 2011 r. upadł.

Nowego zagospodarowania doczekały się do tej pory dwa fragmenty tej dużej działki. Firma Modehpolmo zaadaptowała budynek dyrekcji Polmo na biurowiec – Fabryka. A u zbiegu ulic Unii Lubelskiej i Zakładowej Gardenia Deweloper wybudował osiedle Gardenia Pogodno.

Pozostały poprzemysłowy obszar został ogołocony z dawnej zabudowy. Rosną na nim kilkuletnie samosiejki.