We wtorek tramwaj linii 2 wykoleił się na al. Wyzwolenia, w pobliżu hotelu Dana. W czwartek z szyn na pl. Rodła wypadła „dwunastka”. Ogłoszenie przetargu na przebudowę mocno wyeksploatowanego torowiska od al. Niepodległości do Dworca Niebuszewo planowane jest na początek przyszłego roku.

W krótkim czasie doszło do dwóch zdarzeń pokazujących jak bardzo potrzebna jest planowana modernizacja. Choć tylko jedno z nich, to na al. Wyzwolenia, miało być bezsprzecznie spowodowane złym stanem torowiska.

- We wtorek przyczyną wykolejenia był stopień zużycia torowiska, we wczorajszym przypadku najprawdopodobniej motorniczy zbyt wcześnie zwiększył prędkość na krzyżownicy. Oba miejsca zostały dokładnie sprawdzone, a ich stan nie zagraża bezpieczeństwu i płynności przejazdów – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie.

Do modernizacji pójdzie długi odcinek

Gruntowna przebudowa torowiska planowana jest w ramach projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w całym mieście. Jednym zadaniem ma być wymiana torowiska: w al. Niepodległości i al. Wyzwolenia do Ronda Giedroycia, w ciągu ul. Kołłątaja, ul. Asnyka, pl. Żołnierza Polskiego i fragmentów ul. Matejki i ul. Piłsudskiego. Wyzwaniem oznaczającym duże utrudnienia komunikacyjne będzie przebudowa torowiska na pl. Rodła. Zmodernizowana zostanie też pętla Dworzec Niebuszewo.

Projekt planowanych prac jest już gotowy. Tramwaje Szczecińskie zapowiadają ogłoszenie przetargu na wykonawcę na początek przyszłego roku. Do tego czasu wykonywane będą tylko doraźne prace naprawcze.

Usterki usuwane na bieżąco

- W strukturach TS Sp. z o. o. nieprzerwanie działają zarówno brygady torowe, jak i brygady pogotowia zajmujące się utrzymaniem bieżącym zwrotnic oraz wszelkimi pracami spawalniczymi i pracami interwencyjnymi polegającymi na usuwaniu awarii zgłaszanych przez Centralę Ruchu, obchodowych i motorniczych. Brygady pogotowia pracują 24/h na dobę i natychmiastowo reagują na każdą usterkę – podkreśla Hanna Pieczyńska.

Zanim ruszą prace na pl. Rodła i w al. Wyzwolenia planowana jest przebudowa torowiska na pl. Szarych Szeregów i na skrzyżowaniu przed Mostem Długim. Tutaj wyłoniono już wykonawcę i podpisano z nim umowę.