Zajęcia z dubbingu z Jarosławem Boberkiem, projektowanie ubrań z Sylwią Majdan, warsztaty aktorskie z Dominiką Ostałowską – Akademia Sztuki startuje z pierwszym w Polsce programem studiów podyplomowych realizowanym we współpracy z partnerami biznesowymi z całego kraju. „Możemy odpowiedzieć na potrzeby rynku i zaoferować kierunki, których nie ma na żadnej innej polskiej uczelni w takim praktycznym ujęciu”, zapewniają władze uczelni.

Akademia Sztuki w Szczecinie powołała Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń, które będzie zajmować się organizacją studiów podyplomowych, szkoleń artystycznych i rzemieślniczych, a w przyszłości również kursów przygotowawczych na studia artystyczne.

– To projekt pod wieloma względami unikatowy, ponieważ odpowiada na aktualne potrzeby rynku w zakresie dodatkowych studiów i szkoleń, jednocześnie oferując bardzo bogatą ofertę edukacyjną nie tylko w obszarze sztuki. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem biznesowym, co czyni naszą uczelnię pierwszą i jedyną, która podjęła się takiego działania – mówi dr hab. prof. AS Mirosława Jarmołowicz, rektora Akademii Sztuki w Szczecinie. 

Nauka pod okiem najlepszych z najlepszych

W Centrum realizowane mają być unikatowe w skali kraju programy, w które zaangażowani będą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach zarówno ze szczecińskiej uczelni jak np. prof. Joanna Tylkowska-Drożdż, jak i z całej Polski. Na liście znaleźli się m.in. aktor dubbingowy Jarosław Boberek, aktorka Dominika Ostałowska, projektantka mody Sylwia Majdan, architekt Agnieszka Drońska, reżyser musicalowy Tomasz Godzisz, neurobiolog prof. Wojciech Glac, śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska czy Igor Górewicz – odtwórca historyczny, aktor i autor książek.

– Cieszą mnie dwie rzeczy związane z tym projektem. Po pierwsze, że będziemy w proces edukacyjny angażować kadrę Akademii Sztuki, którą stanowią wybitni artyści oraz to, że sięgamy po specjalistów z całej Polski i Szczecina, angażując środowiska lokalne, bo Szczecin ma się czym pochwalić, ma wysoko wykwalifikowanych specjalistów w niszowych specjalizacjach – dodaje prorektor ds. studentów, rozwoju kadry i struktury organizacyjnej Akademii Sztuki, prof. dr hab. Kamil Kuskowski. – Wydaje mi się, że połączenie ze strefą biznesu i podpisanie porozumienia z operatorem zewnętrznym usprawnią nasze działania. Myślę, że ten pomysł jest odpowiedzią na potrzebę studiów podyplomowych, kursów i warsztatów profilowanych w tych obszarach, w których nie prowadzimy do końca kształcenia kierunkowego i dajemy możliwość kontynuowania podnoszenia kwalifikacji.

– Studia podyplomowe są niewątpliwie wielką szansą na rozwój wydziału, kadry i tego, by do naszego znakomitego ośrodka, jakim jest AS, zapraszać specjalistów światowego formatu i wzbogacać w ten sposób naszą ofertę – przyznaje prof. Joanna Tylkowska-Drożdż, kierowniczka trzech autorskich kierunków studiów na AS.

Kierunki, które odpowiadają na potrzeby zainteresowanych

W ramach studiów podyplomowych Akademii Sztuki można wybierać spośród kilkunastu kierunków. To m.in. wokalistyka, architektura i aranżacja wnętrz, choreografia czy gry komputerowe i projektowanie VR.

– W ramach dwusemestralnych studiów podyplomowych poza kierunkami, które są prowadzone są w naszej uczelni od dłuższego czasu, jak np. architektura wnętrz czy wokalistyka, organizujemy nabór na studia, które dotykają ciekawych obszarów jak odtwórstwo i rzemiosło historyczne, broń i kultura czy kultura ludowa. Druga forma to kilkudniowe szkolenia artystyczne i rzemieślnicze, m.in. projektowanie komiksów czy sztuka inwestowania w sztukę – wylicza rektora.

– Ten projekt realizujemy z kilkunastoma partnerami z całej Polski, dzięki czemu możemy odpowiedzieć na potrzeby rynku i zaoferować kierunki, których nie ma na żadnej innej polskiej uczelni w takim praktycznym ujęciu – dodaje prof. dr hab. Kamil Kuskowski.

– Dziękuję AS za zaproszenie do tego grona, bo odtwórstwo historyczne nadal jest postrzegane jako niszowe, ale zapotrzebowanie na to, co robimy, jest duże – zaznacza Igor Górewicz. Osoby, które się tym zajmują, pracują np. przy produkcjach filmowych, są też zatrudniane przez operatorów zamków. – Rozwinął się też rynek gier komputerowych, planszowych. Kluczowe, by przekaz w nich zawarty, był prawidłowy – dodaje.

Rekrutacja na studia podyplomowe i szkolenia Akademii Sztuki w Szczecinie już się rozpoczęła.