W ostatnich tygodniach najwięcej mówiło się o przeznaczeniu większych pieniędzy na budowę aquaparku na Gontynce (448 mln zł). Ale miasto zwiększyło budżet również m.in. na przebudowę ul. Szafera, budowę Węzła Głębokie czy rozbudowę Muzeum Techniki i Komunikacji.

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Szczecina budzą ostatnio dużo emocji. Przede wszystkim ze względu na zmniejszenie zapisanych kwot na projekt remontu torowisk (z 365 mln zł do 119 mln zł). Magistrat uspokaja, ze inwestycja nie jest zagrożona (choć zrezygnowano już z odcinka na ul. Mickiewicza), a odpowiednie sumy wrócą do dokumentów finansowych przy ogłaszaniu przetargów na kolejne odcinki. W pierwszej kolejności rozpocząć ma się realizacja remontu torowisk na pl. Szarych Szeregów i na ul. Wyszyńskiego (skrzyżowanie przed Mostem Długim). W czekającym na rozstrzygnięcie przetargu najtańsza oferta wynosi 44 mln zł, a miasto chciało pierwotnie zapłacić 31 mln zł. Zapadła już jednak decyzja, że budżet zostanie zwiększony, by można było podpisać umowę.

Wybraliśmy jeszcze kilka innych dużych inwestycji, na które ostatnio zwiększono środki zapisane w WPF, co oznacza, że wkrótce powinny się rozpocząć.

Miasto podpisze umowę na przebudowę ul. Szafera

W przypadku tej inwestycji też już ogłoszono przetarg i też oferty były wyższe niż oczekiwania miasta. Najniższa opiewała na 125 mln zł, zamiast szacowanych 115 mln zł. Co ciekawe, jej autorem jest Eurovia, która w pobliżu prowadzi właśnie przebudowę ul. Arkońskiej. Miasto jest zdecydowane zwiększyć środki, więc jest spora szansa, że to właśnie ta firma będzie niejako kontynuować prace. Przebudowywać ul. Szafera, wprowadzając tam torowisko i budując pętlę tramwajowo-autobusową przy Netto Arenie. W kolejnych etapach, których nie objęto tym przetargiem, planowana jest budowa nowej ulicy z torowiskiem, mającej dotrzeć w okolice pętli Krzekowo.

foto: wizualizacja nowej pętli przy Netto Arenie

Węzeł Głębokie

Jeszcze w tym roku ogłoszony ma być przetarg na budowę Węzła Głębokie. Przy tym punkcie w WPF „wróciły” większe środki. Wcześniej było 14 mln zł, teraz są 63 mln zł. Za te pieniądze na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i ulic Zegadłowicza, Miodowej oraz Kupczyka powstać ma duże, dwupasmowe, rondo turbinowe. W miejscu obecnej pętli powstanie nowa, w pobliżu zaplanowano duży parking typu Park&Ride.

foto: wizualizacja nowego ronda przy Głębokim

Muzeum Techniki i Komunikacji będzie większe

Znacząco wzrosły środki zapisane na rozbudowę MTiK. Zamiast 17 mln to już 30 mln. Tutaj miasto uzyskało niedawno ponad milion euro unijnego dofinansowania. Inwestycja zakłada zaadaptowanie kamienicy stojącej przy ul. Niemierzyńskiej (dawna dyspozytornia) i połączenie jej przeszklonym łącznikiem z halą zajezdni. Pozwoli to stworzyć więcej przestrzeni dla eksponatów, których w garażach MTiK nie brakuje. Przetarg na to zadanie planowany jest na początku 2020 r.

Jeszcze więcej na stadion

O 5 mln zł wzrosły wydatki na stadion miejski. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie wszystkich boisk w niezbędny sprzęt. Chodzi m.in. o zakup bramek, wiat, piłkochwytów, chorągiewek, a także specjalnych kosiarek, rozsiewaczy nawozów, wózków do malowania lin czy sprzętu do pielęgnacji nawierzchni hybrydowej.

A na co zmniejszono zapisane środki?

Niemal o połowę zmniejszono kwotę zapisaną na budowę węzłów przesiadkowych przy przystankach SKM. Zamiast 82 mln zł zostały 43 mln zł. Oznacza to, że miasto poszuka oszczędności przy ich projektowaniu, znacznie okrajając zakres inwestycji.

Wciąż niezadowoleni będą mieszkańcy Bezrzecza. Cały czas odkładany jest bowiem remont mocno zniszczonych ulic Modrej i Koralowej. Na razie środki na ten cel w ogóle zniknęły z WPF.

- Aktualnie kończymy przebudowę ul. Arkońskiej, niedługo będziemy rozpoczynać przebudowę ul. Szafera. W kolejce czeka też Węzeł Głębokie. Realizacja tylu inwestycji w jednym obszarze groziłaby całkowitym paraliżem komunikacyjnym tej części miasta. Musimy mieć alternatywę w zakresie organizacji ruchu i planowanych objazdów. Na uwadze trzeba też mieć to, że powyższe projekty - poza ul. Modrą i Koralową która jest finansowana w całości z budżetu miasta – objęte są dofinansowaniem. Priorytetem dla Miasta jest realizacja inwestycji z udziałem środków zewnętrznych – tłumaczy Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

Wykreślono też pieniądze na schronisko dla bezdomnych zwierząt, ale miasto zapowiada, że po dokonaniu oszczędnościowych zmian w projekcie, odpowiednia kwota wróci i jeszcze w tym roku przetarg zostanie powtórzony. W pierwszym oferty były zbyt wysokie (najtańsza - 27 ml zł).